Budimo Generacija K - Generacija Knjiga i Knjižnica! Misli na sebe - čitaj!

Autor: Tanja Novak Pavić, 21. 11. 2022.

Ovogodišnja nacionalna manifestacija „Mjesec hrvatske knjige“, koja se tradicionalno svake godine obilježava od 15. listopada do 15. studenoga, bila je posvećena Godini mladih i promicanju čitanja i pisanja kao važnih društvenih vrijednosti. Tema manifestacije je glasila Generacija K, čime se aludiralo na postojeće podjele generacija (generacije X, Y, Z, Alfa), a željelo naglasiti dva ključna pojma: Knjiga i Knjižnica.  Ovom se temom skreće pozornost na prilagodbu knjižnica potrebama novih generacija mladih, ali i ukazuje na specifična obilježja današnje mlade generacije Z i Alfa: pametni telefon u ruci, ekološka osviještenost, ali i osamljenost i zabrinutost. U svemu tome, knjige i knjižnice mogu odigrati važnu ulogu i mogu mladima biti i podrška i pomoć, moto ovogodišnjeg Mjeseca hrvatske knjige je bio „Misli na sebe – čitaj“! Učenici 2. c razreda, smjera alatničar, sudjelovali su, zajedno sa svojom profesoricom Ivanom Šutalo, na radionici izrade straničnika u školskoj knjižnici u povodu Mjeseca hrvatske knjige i Godine mladih. Cilj radionice bio je ukazati na probleme današnje mlade generacije, osvijestiti njihova specifična obilježja ponašanja, kao i mogućnosti koje se nude mladima, ali i ukazati na važnost čitanja i knjige za mladog čovjeka. Nakon razgovora, učenici su ispisivali svoje poruke mladima, svoja razmišljanja o životu i knjizi na straničnike (bookmarkere). Fotografije i neke od poruka učenika pogledajte u nastavku.

"Akcija je temelj svakog cilja i uspjeha" ,"Svoju pamet razmnožite čitanjem knjiga", "Knjižnica je mozak škole", "Onaj tko ne voli čitati, nije pronašao pravu knjigu za sebe", "S čitanjem knjiga, postajemo pametniji", "Čitanjem možemo razviti svoj rječnik", "Jedini način da imaš prijatelja je da budeš prijatelj!", "Knjiga je mašta Generacije Z!",  "Knjiga nije predmet, knjiga je čarolija!", "To nije mjesto odakle si došao, već odgovara na pitanje kuda ideš!", "Budi svoj i nemoj dopustiti da netko kontrolira tobom, tvojim mislima i osjećajima", "Bol ne rađa ljude, već ljubav rađa ljude!", "Knjiga je moć, u knjizi je znanje, knjiga je zabavna!", "Ako se možeš igrati, možeš nešto i pročitati!", "Tvoj je život, ti moraš odlučiti tko te zaslužuje za prijatelja", "Neki ljudi će uvijek biti uz tebe, a neki ne!" "Prijatelj nije onaj tko će te ismijavati zbog tvojih problema, nego onaj tko će te saslušati i dati ti neki savjet".

> O školi  > Školska knjižnica  > Vijesti iz školske knjižnice