Iz programa rada školske knjižnice

Rad u školskoj knjižnici obuhvaća sljedeća područja: odgojno-obrazovnu djelatnost, stručno-knjižničnu i informacijsku te kulturnu i javnu djelatnost. Temeljni odgojno-obrazovni zadatak je rad na osposobljavanju učenika naše škole za samostalan rad, za samostalno korištenje raznovrsnih izvora znanja i informacija te rad na odgoju i obrazovanju čitatelja, ljubitelja knjiga i aktivnih korisnika knjižnog fonda školske knjižnice. Osnovni cilj je odgojiti i osposobiti učenika koji će knjižnicu trebati, redovito je posjećivati i ne odnositi se prema njoj kao pasivni posjetitelj, nego kao potrošač knjige i korisnik knjižnice. Tako osposobljen učenik moći će se i nakon završenog školovanja koristiti bilo kojom javnom knjižnicom. Današnjim duštvenim razvitkom, sveopćom digitalizacijom i ubrzanim razvojem informacijsko-komunikacijske tehnologije mijenja se uloga školske knjižnice i knjižničara pa knjižnica danas služi za učenje i poučavanje učenika svim vrstama pismenosti (informacijskoj, medijskoj, čitateljskoj, autorsko-pravnoj).

Osnovni stručno-knjižnični i informacijski zadatak je plansko obogaćivanje knjižnog fonda programskim naslovima obvezatne i izborne lektire te stručnom literaturom, kao i računalna stručna obradba (inventarizacija, katalogizacija, klasifikacija, predmetizacija) postojećeg i prinovljenog knjižnog fonda.
Naročita pozornost se posvećuje kulturnoj i javnoj funkciji školske knjižnice, dakle, organiziraju se raznovrsni kulturni sadržaji: književni susreti i predstavljanja knjiga, predavanja, izložbe, obilježavanja obljetnica, značajnih datuma, blagdana. Redovito se organiziraju i različite aktivnosti za poticanje čitanja, kao što su edukativne i kreativne radionice, kvizovi i web natječaji za učenike. Također se naročita pozornost posvećuje javnoj prezentaciji školske knjižnice putem mrezne stranice knjižnice, kao i mrežne stranice virtualne školske knjižnice.

Knjižnica i čitaonica je smještena u prizemlju škole u sobi 24, a dostupna je učenicima, nastavnicima i ostalim djelatnicima u sljedeće radno vrijeme: od ponedjeljka do petka u prijepodnevnoj smjeni od 8 do 14 sati, a u poslijepodnevnoj smjeni od 14 do 20 sati.

> O školi  > Školska knjižnica