Iz programa rada školske knjižnice

Rad u školskoj knjižnici obuhvaća sljedeća područja: odgojno-obrazovnu djelatnost, stručno-knjižničnu i informacijsku te kulturnu i javnu djelatnost. Temeljni odgojno-obrazovni zadatak je rad na osposobljavanju učenika naše školeza samostalan rad, za samostalno korištenje raznovrsnih izvora znanja i informacija te rad na odgoju i obrazovanju čitatelja, ljubitelja knjiga i aktivnih korisnika knjižnog fonda školske knjižnice. Osnovni cilj je odgojiti i osposobiti učenika koji će knjižnicu trebati, redovito je posjećivati i ne odnositi se prema njoj kao pasivni posjetitelj, nego kao potrošač knjige i korisnik školske knjižnice i čitaonice. Tako osposobljen učenik moći će se i nakon završenog školovanja koristiti bilo kojom javnom knjižnicom.

Osnovni stručno-knjižnični i informacijski zadatak je plansko obogaćivanje knjižnog fonda programskim naslovima obvezatne i izborne lektire te stručnom literaturom, kao i računalna stručna obradba (inventarizacija, katalogizacija, klasifikacija, predmetizacija) postojećeg i prinovljenog knjižnog fonda.
Naročita pozornost se posvećuje kulturnoj i javnoj funkciji školske knjižnice, dakle, organiziraju se raznovrsni kulturni sadržaji: književni susreti i predstavljanja knjiga, tribine predavanja, izložbe, obilježavanja obljetnica i značajnih datuma i dr. Redovito se organiziraju i različite aktivnosti za poticanje čitanja, kao što su radionice, kvizovi i web natječaji za učenike u sklopu Mjeseca hrvatske knjige. U knjižnici djeluju knjižničarska i web-eko slobodna aktivnost učenika. Školska knjižnica je već u nekoliko navrata bila domaćin međužupanijskih skupova za knjižničare, a 2010. godine je u našoj školi organiziran državni skup Proljetna škola školskih knjižničara RH.

Knjižnica i čitaonica je smještena u prizemlju škole u sobi 24, a dostupna je učenicima, nastavnicima i ostalim djelatnicima u sljedeće radno vrijeme: od ponedjeljka do petka u prijepodnevnoj smjeni od 8 do 14 sati, a u poslijepodnevnoj smjeni od 14 do 20 sati.

Kulturna i javna djelatnost skolske knjiznice.pdf

« Listopad 2021 »

> O školi  > Školska knjižnica