Iz programa rada
             Knjižničarska skupina djeluje kao slobodna aktivnost učenika, a u cilju ostvarivanja odgojno-obrazovnih i kulturno-javnih zadataka.
            Sastanci Knjižničarske skupine se održavaju u prostorijama školske knjižnice i čitaonice, jednom tjedno, po rasporedu i dogovoru s učenicima, a prema njihovim vremenskim mogućnostima, u trajanju jednog školskog sata. Skupina sadržava desetak aktivnih članova. Učenici, članovi skupine, i pojedinačno dolaze u knjižnicu u svoje slobodno vrijeme izvan termina zajedničkog sastanka.
Rad učenika se vrednuje pohvalama te njihovom osobnom afirmacijom. Učenici postaju svjesni važnosti knjižnica u školama i društvu.
               Godišnji plan i program rada je ponajviše temeljen na učeničkom radu kroz obilježavanje značajnih datuma i obljetnica te istraživačkom radu na različitim izvorima informacija. Time se osobito potiče učenička osobna afirmacija.

Zadaci Knjižničarske skupine:
  • animirati one učenike koji vole knjigu i čitanje, zanima ih rad i organizacija rada u knjižnici i čitaonici i spremni su svladati određene stručne pojedinosti vezane za rad u knjižnici
  • animirati one učenike koji su daroviti u jezično-umjetničkom području, koji imaju naglašenu sposobnost pismenog izražavanja, komunikativni su i radoznali
  •  razvijati kod učenika ljubav prema knjizi, timski rad, međusobnu suradnju i pomoć, ali i odgovornost
  •  poticati odgoj za demokraciju
  • razvijati svijest o vrijednostima nacionalne kulture, posebno jezika, umjetnosti i znanosti te vrijednosti multikulturalnosti
  • stvarati uvjete za interdisciplinarni pristup nastavi
  •  poticati duhovno ozračje škole
  •  poticati kod učenika razvitak senzibiliteta za knjige i knjižnice te ukazati na značaj i važnost knjižnica u društvu
  •  poticati istraživački duh i osobno prosuđivanje učenika
  •  potaknuti kreativnost i radoznalost kod učenika

Ciljevi i namjena:

• izgraditi kulturu čitanja kod učenika
  • upoznati učenika s različitim izvorima informacija i medijima u knjižnici
  • zajednički rad na kulturnim i javnim aktivnostima škole (organizacija i postavljanje izložbi, izrada panoa, sudjelovanje na predavanjima i sl.)
  • obilježiti značajne datume, obljetnice
  • utjecati na inicijativu učenika te potaknuti njihovu samostalnost u radu, samopouzdanje i snalaženje u okruženju knjižnice
  •  naučiti učenike istraživačkom radu u knjižnici
  • prikazati učenicima temeljne postavke teorije knjižničarstva