> Nastava  > Smjerovi
Z A N I M A N J A

VIDEO-OPIS ZANIMANJA ZA KOJA SE OBRAZUJU UČENICI ISŠ-a

1. Automehaničar

Poslovi automehaničara su održavanje i popravci pojedinih sklopova i motora kao i generalni popravci vozila. Automehaničar zamjenjuje, odnosno dopunjava odgovarajuće tekućine, kontrolira i podešava rad pojedinačnih mehanizama, izmjenjuje potrošene dijelove, zateže vijke i podmazuje pokretne dijelove. Automehaničar obavlja i poslove koji se odnose na ispitivanje motora, sustava za kočenje, sustava paljenja i uređaja za pročišćavanje ispušnih plinova.

Zapošljavanje: autoservisi, stanice za tehnički pregled, prodaja dijelova i opreme

2. Autolimar

Autolimar popravlja i po potrebi izrađuje dijelove okvira i karoserija automobila kao i  teretnih vozila, autobusa i prikolica. Autolimar u servisima popravlja oštećene dijelove automobilskih karoserija ili ih zamjenjuje novima.

3. Alatničar

Alatničar se bavi izradom alata za savijanje, bušenje, rezanje, izvlačenje, brizganje i kovanje pri čemu koristi znanja iz područja strojarstva, a posebno iz strojne, ručne i termičke obrade.

Alati koje alatničar sastavlja i kontrolira, proučavajući pri tome tehničku dokumentaciju i nacrte, koriste se za proizvodnju i obradu proizvoda od metala i plastičnih masa.

Zapošljavanje: industrijska proizvodnja, radionice za održavanje i popravak strojeva i strojnih dijelova

4. Tehnički crtač

Tehnički crtač izrađuje tehničku dokumentaciju u suradnji s inženjerima strojarstva i brodogradnje, arhitekture i građevine. Tehnička dokumentacija uključuje pisana obrazloženja s proračunskim dokaznicama, skice i nacrte raznih namjena, razina preciznosti i mjerila. Nacrti ili skice prikazuju strojeve ili objekte sa svim tehničkim pojedinostima, točnim dimenzijama, snimkama iz svih kutova i opisom odgovarajućih materijala od kojih će biti izrađeni. Tehnički crtač dizajnira računalom u AutoCAD-u.

Zapošljavanje: poduzeća za projektiranje, konstruiranje i izradu tehničke dokumentacije

5. Bravar

Bravar se bavi izradom različitih ručnih alata, jednostavnijih dijelova strojeva, metalnih ograda, prozora, vrata, metalnog namještaja i drugih metalnih građevinskih elemenata. Po predloženom ili vlastitom nacrtu crta na odabranom materijalu oblike i mjere koje potom ručno ili strojno izrezuje.

Zapošljavanje: metalska industrija, građevinarstvo, u ostalim industrijskim granama te u obrtničkim radionicama

6. Strojobravar

Strojobravar sastavlja nove strojeve i uređaje i održava postojeće. Izrađuje pojedine elemente stroja, dijagnosticira kvarove i obavlja manje popravke. Sastavlja elemente za prijenos snage i okretaja, hidraulične uređaje, crpke, ugrađuje osovine i zupčanike. Manje sklopove spaja u veće koje potom povezuje u stroj ili uređaj. Pri održavanju strojeva i uređaja provjerava njihov rad i ispravnost.

7. Tokar

Tokar radi na poslovima rukovanja tokarskim strojem pri čemu određuje i tehnologiju obrade. Izrađuje elemente za strojeve i alate kao što su osovine, navojna vretena, vratila i prsteni.  U radu se služi alatima za rezanje tj. tokarskim noževima i alatima za deformaciju materijala. U novije vrijeme, tokar koristi strojeve za CNC tokarenje.

Zapošljavanje: tokarske radionice, industrijska proizvodnja, obrtničke radionice

8. CNC operater

CNC operater  uključen je u proizvodni proces i sve vrste strojnih obrada na CNC strojevima. CNC operater samostalno izrađuje jednostavnije tehničke crteže i skice, a složenije očitava kako bi prema njima mogao izrađivati izratke pri čemu koristi računalne programe na osnovi kojih poslužuje CNC strojeve uspostavljajući tako suvremeni i konkurentni proizvodni proces.

Zapošljavanje: industrijska proizvodnja, suvremene radionice za održavanje i popravak strojeva i strojnih dijelova

9. Instalater grijanja i klimatizacije

Instalater grijanja i klimatizacije obavlja poslove postavljanja, ispitivanja, puštanja u rad, kontrole, održavanja i popravljanja toplinskih uređaja, uređaja za klimatizaciju i rashladnih uređaja. Instalater grijanja montira centralno, plinsko, električno kao i grijanja s obnovljivim izvorima energije. Prije postavljanja instalacije obavlja pripremne poslove kao što su rezanje, savijanje i spajanje metalnih cijevi, postavlja prirubnice i oslonce.

Zapošljavanje: građevinska poduzeća, obrti za ugradnju i sustave grijanja

Ukupno: 5191268

« Studeni 2021 »