O školskoj knjižnici
Školska knjižnica i čitaonica je smještena na površini od 112 četvornih metara gdje se nalaze:  prostorija za smještaj knjižne građe u slobodnom pristupu, čitaonica s računalima za korisnike, časopisima i referentnom zbirkom (enciklopedije, rječnici, priručnici, leksikoni) te spremište za posebna izdanja. Knjižnica je 2001. godine proširena na čitaonicu i opremljena novim namještajem i audio-vizualnim nastavnim pomagalima te time postala knjižnično-informacijski centar s multimedijskom čitaonicom. Današnjim duštvenim razvitkom, sveopćom digitalizacijom i ubrzanim razvojem informacijsko-komunikacijske tehnologije mijenja se uloga školske knjižnice i knjižničara pa knjižnica danas služi za učenje i poučavanje učenika svim vrstama pismenosti (informacijskoj, medijskoj, čitateljskoj).
Nastava te edukativne i kreativne radionice s učenicima se u čitaonici odvijaju prema unaprijed utvrđenom rasporedu. Osim za unapređivanje nastave, čitaonica služi za projekciju filmova, edukaciju korisnika i osposobljavanje za samoučenje, skupni rad, književne i druge susrete, predavanja, tribine, izložbe i dr. Nastavnici u suradnji sa školskom knjižničarkom pripremaju i održavaju nastavne satove, a školski knjižničar organizira radionice za učenike. Teme edukativnih radionica vezane su za zdravstveni i građanski odgoj ili za informacijsko i medijsko opismenjivanje učenika. Kreativne radionice u školskoj knjižnici su uglavnom vezane za značajne datume, manifestacije i događaje ili blagdane (kreativne radionice u povodu Božića, Uskrsa, Valentinova, Mjeseca hrvatske knjige i dr.). Čitaonica je također mjesto za odmor i rad, ugodno sastajalište koje pogoduje stjecanju znanja, razmišljanju, komunikaciji, spoznavanju pravih životnih vrijednosti. Ona omogućuje boravak i provođenje slobodnog vremena učenika te njihov dolazak prije i poslije nastave. Čitaonica danas nudi članovima na korištenje četiri računala s pristupom na internet te dvadesetak naslova časopisa i novina. U knjižnici i čitaonici je, kao i u cijeloj školi, dostupan WI-FI bežični internet za korisnike.
Knjižnica je s čitaonicom postala sastavniji, kvalitetniji i važniji dio odgojno-obrazovnog sustava škole i kulturne i javne djelatnosti.
Učenici dolaze svoje slobodno vrijeme provoditi u čitaonicu i čitati časopise, koristiti internet, referentnu zbirku (enciklopedije, rječnike...) ili gledati TV-program i DVD-projekcije, učiti, pisati zadaće, igrati šah i dr. Čitaonica omogućuje stvaranje prijateljske atmosfere i pogoduje odgojnim ciljevima škole. Zbog svih mogućih napetosti adolescenti su izloženi opasnostima raznih smetnji i problematična ponašanja. Upravo u to vrijeme njihova razvoja jednu od odlučujućih uloga ima škola koja mora promicati i jačati težnje učenika za samostalnošću,  kritičkim mišljenjem, kreativnim i istraživačkim radom, odlučivanjem i stjecanjem osobnosti, i omogućiti im da se razviju u zrele osobe. Školska knjižnica i čitaonica kao dio odgojno-obrazovnog sustava škole mora dati maksimalan doprinos tome cilju.

Knjižnica raspolaže fondom od oko 7000 svezaka knjiga, 400 primjeraka AV građe i 20 naslova periodike (novine i časopisi). Knjižna građa se redovito popunjava djelima obvezatne školske lektire, djelima izborne literature i ostale zabavne beletristike te stručne literature iz područja strojarstva, računalstva i pedagogije.
Mrežni katalog cjelokupnog knjižnog fonda školske knjižnice Industrijske strojarske škole nalazi se na adresi: https://library.foi.hr/lib/index.php?B=121 , gdje je omogućeno pretraživanje cjelokupnog fonda školske knjižnice od toga koje knjige posjeduje školska knjižnica, jesu li one posuđene ili spremne za posudbu pa do mogućnost pretraživanja novih naslova po mjesecima ili mogućnosti pretraživanja po stručnim skupinama i nacionalnim književnostima.
Knjižna građa je računalno obrađena u METEL-WIN programskom okruženju. Program omogućuje cjelokupno poslovanje knjižnice od inventarizacije, katalogizacije, klasifikacije te posudbe građe, kao i pretraživanje online kataloga knjižnice. Svake godine, od svih upisanih učenika, oko 60 % je korisnika knjižnice. Najviše se posuđuje obvezatna lektira, oko 60 %, zatim stručna literatura, oko 20 % i beletristika, 20 %. Fond školske knjižnice je također vrlo dobro opremljen stručnom literaturom za nastavnike iz područja pedagogije, metodike, didaktike kao i psihologije odgoja i obrazovanja.
             Stručna suradnca školska knjižničarka ima potrebitu stručnu spremu, uključena je u stručno-razvojnu službu škole i permanentno se stručno usavršava. Rad u školskoj knjižnici obuhvaća sljedeća područja: odgojno-obrazovnu djelatnost, stručno-knjižničnu i informacijsku te kulturnu i javnu djelatnost.
Školska knjižnica je u nekoliko navrata bila domaćin međužupanijskih skupova za knjižničare, a 2010. godine je naša škola bila glavni domaćin državnog skupa Proljetne škole školskih knjižničara RH.

RADNO VRIJEME KNJIŽNICE:

U školskoj godini 2023./2024. knjižnica je otvorena za korisnike radnim danom:  od ponedjeljka do petka od 8 do 14 sati (u prijepodnevnoj smjeni)
od ponedjeljka do petka od 14 do 20 sati (u popodnevnoj smjeni)

e-mail adresa knjižnice: industrijska.knjiznica@gmail.com

STRUČNI SURADNIK ŠKOLSKI KNJIŽNIČAR:
Tanja Novak Pavić, prof. sociologije i dipl. knjižničar

Dobro dosli u skolsku knjiznicu!.pdf
 Izvjesce s Proljetne skole skolskih knjiznicara, Zadar, 7.-9. travnja 2016. ppshow.ppsx
 Knjiznica i citaonica.MPG
 Letak-skolska knjiznica .pdf
 Rad skolske knjiznice u vrijeme nastave na daljinu - Virtualna knjiznica.pdf

> O školi  > Školska knjižnica