Učenici podsjećaju na Valentinovo

Autor: TANJA Novak Pavić, 12. 2. 2016.

Učenici 2. a razreda: Maja Bijelić, Marija Tolj i David Jagunić izradili su pano u povodu Valentinova i podsjetili nas na Sv. Valentina, zaštitnika ljubavi, zaljubljenih i djece, ali i zaštitnika od bolesti. Često se događa da se među ljudima slave baš oni sveci o kojima ne postoje sigurni povijesni podaci. Tako je u svijetu vrlo rašireno slavljenje sv. Valentina, ali sve ono što o njemu znamo više su legende nego stvarni podaci. Po čemu je onda sv. Valentin zaštitnik zaljubljenih, na temelju čega se slavi današnje popularno Valentinovo? Prema jednoj od legendi, sveti je Valentin volio ruže, mirisno cvijeće, koje je poklanjao zaručnicima da bi im na taj način zaželio sretno bračno zajedništvo ...

Ima i drugih legendi o Danu Svetog Valentina koje sežu sve do Staroga Rima, točnije do 3. stoljeća kad je živio svećenik i mučenik Sv. Valentin. U to vrijeme kršćanstvo je još bila mlada i nova religija. Vladajući car Klaudije izdao je naredbu, prema kojoj se vojnici nisu smjeli zaručivati niti ženiti, jer je smatrao kako zbog toga muškarci neće htjeti ići u borbe i ratovati, nego će radije ostajati kod kuće s obitelji Svi su svećenici poslušali carev proglas, osim jednog, svećenika Valentina. On je odlučio mlade parove vjenčavati u tajnosti. Kad je za to doznao, car Klaudije je odlučio pogubiti svećenika Valentina, a taj se tužni događaj zbio 14. veljače 269 g. Možda je poruka ove legende u doslovnom smislu – zbog ljubavi možeš i glavu izgubiti!

U svakom slučaju, ne provjeravajući istinitost različitih legendi, ako želite baš na ovaj dan (14. veljače) nekim ljupkim znakom pažnje iznenaditi prijatelje, roditelje, odabranike srca svoga, ne dajte se obeshrabriti!

Svake godine diljem svijeta pošalje se više od milijarde čestitki za Valentinovo. Time se Valentinovo smjestilo 'uz bok' vodećeg globalnog blagdana, Božića. Iako su brojni i oni, koji Valentinovo ignoriraju i zamjeraju komercijalnu notu čitave priče, činjenica je kako sve više ljudi slavi taj praznik i daruje,  ne samo ljubavne partnere, već i druge drage osobe te prijatelje.

Ukupno: 5192750

« Prosinac 2021 »