> O školi

O Industrijskoj strojarskoj školi

Industrijska strojarska škola obrazuje učenike za mnoga deficitarna zanimanja što učenicima omogućava konkurentnost na tržištu rada. Upisne kvote učenika u zanimanju bravar, instalater grijanja i klimatizacije, tokar, autolimar, strojobravar i alatničar povećavaju se po preporuci Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Velika pomoć u školovanju učenicima i njihovim roditeljima je mogućnost stipendiranja školovanja od strane Grada Zagreba i Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta. Osim navedenih zanimanja, u našoj školi još obrazujemo tehničke crtače, automehaničare i CNC-operatere.

Razvoj učeničkih digitalnih kompetencija uvelike nam je olakšala uključenost škole u  CARNet-ov projekt e-Škole u kojem sudjelujemo od samog početka 2017. godine. Već nekoliko godina u školi samostalno organiziramo webinare i videokonferencije za učenike i nastavnike na nivou cijele Hrvatske s temama sigurnosti na internetu, zaštite zdravlja na radu i drugo. Svake godine imamo izuzetno zapažene uspjehe učenika na brojnim strukovno usmjerenim međužupanijskim i državnim natjecanjima.

Već drugu školsku godinu zaredom (2019./2020.) sudjelujemo u Erasmus + projektu mobilnosti učenika i nastavnika za aktivnosti u području strukovnog obrazovanja i osposobljavanja. Tom međunarodnom suradnjom s drugim školama naši su učenici i nastavnici do sad bili na osposobljavanju u Francuskoj, Irskoj, Finskoj, Latviji, Sloveniji i na Malti.

Strukovna smo škola pa je težište naše Škole na razvijanju učeničkih kompetencija učenjem temeljenom na radu kao i kontinuirani razvoj kulture sigurnosti i zaštite zdravlja na radu. No, nismo zanemarili ni razvoj socijalnih vještina i generičkih kompetencija naših učenika pa ih poučavamo i kulturnom ophođenju, rješavanju problema i donošenju odluka, kritičkom mišljenju, aktivnom građanstvu i vještinama komuniciranja u svijetu rada. Ukazujemo na važnost cjeloživotnog učenja kako bi se što bolje mogli prilagoditi potrebama svijeta rada u koji ulaze već tijekom prve godine obrazovanja jer učenici koji se školuju po jedinstvenom modelu obrazovanja, dio naukovanja obavljaju u školskoj radionici, a dio u licenciranim obrtničkim i drugim poduzećima. Kontinuirano radimo  i na uvažavanju različitosti i radu u skupini, sudjelujemo na svečanostima kulture, u humanitarnim akcijama, različitim kulturnim i drugim manifestacijama, obilježavamo važne datume i sudjelujemo u svim značajnim događajima i akcijama, a ponosimo se i našim uspješnim sportašima. O svemu tome možete više pročitati na web stranici Škole.

Škola je relativno moderno opremljena, svi nastavnici imaju za svoj rad prijenosna računala, u većem broju učionica nalaze se projektori, a u dvjema učionicama i „pametne ploče“. U 10 000 kvadratnih metara radnog prostora Škole, smješteno je osam klasično  opremljenih učionica, po dvije specijalizirane učionice za strojarstvo,  računalstvo i instalacije, specijalizirana učionica za automehaniku i autolimariju, jedanaest nastavnih kabineta, dvorana za tjelesnu i zdravstvenu kulturu i suvremeno opremljena knjižnica i čitaonica, a tu je i sedam odjela školske radionice za ručnu i strojnu obradu. Školska radionica je opremljena za nastavno-proizvodni rad s 330 radnih mjesta i podijeljena je prema tehnologijama pa tako, osim CNC praktikuma, postoje odjeli za automehaniku, ručnu obradu, tokarenje, glodanje, brušenje, bušenje, zavarivanje, montažu, instalaciju grijanja i klimatizacije, kao i alatničarstvo.

Dakle, Industrijska strojarska škola svojim učenicima omogućava razvoj osobnih prednosti, a  uz znanje osigurava i razvoj vještina što je temeljna vrijednost strukovnog obrazovanja koje razumijeva praktičnu primjenu naučenog i tako učenicima omogućava zapošljivost i prilagodljivost u promjenjivim uvjetima tržišta rada kao i mogućnost daljnjeg osposobljavanja, doškolovanja i usavršavanja.

PREZENTACIJA O ŠKOLI ZA UČENIKE OSMIH RAZREDA

Riječ ravnatelja:

“Istovremeno obrazovanje u teorijskim znanjima i rad u stvarnim životnim uvjetima značajka je koja nakon završene škole doprinosi trajnom znanju koje je moguće uvijek nadopunjavati.
Nastava je orijentirana na komunikaciju, usvajanje praktičnih znanja i vještina, socijalnoj percepciji i razvijanju pozitivnih međuljudskih odnosa. Ako držite i vi do ovih obilježja postanite dio naše zajednice". Naša škola otvorena je za cjeloživotno obrazovanje i tu vidimo budućnost "Lijepe naše".

Nenad Pavlinić, prof.

Predvorje škole