> O školi  > Erasmus+

Slovensko Erasmus+ iskustvo učenika Industrijske strojarske škole

Autor: Kristinka Lemaić, 2. 3. 2020.

Učenici ISŠ-a u zanimanju CNC operater Patrik Rašić, Ivan Sakoman, Dino Hodžić, Petar Periša, Leon Pajurin i Patrik Tepavac sretno su, u nedjelju 16. veljače 2020. godine, doputovali u Sloveniju. Učenici su tako, u pratnji nastavnika ISŠ-a Mate Sabola, započeli i uspješno proveli svoju dvotjednu Erasmus+ mobilnost u okviru projekta COmpetitive VET for learners and teachers II, COVET II.

Učenici Petar Periša, Patrik Tepavac i Dino Hodžić stručnu praksu obavljali su u tvrtki Metalika d.o.o. u Leskovcu kod Krškog dok su učenici Patrik Rašić, Ivan Sakoman i Leon Pajurin naukovanje provodili u tvrtki Les-kro d.o.o. u Sevnici. Stalni razvoj novih tehnologija u proizvodnim procesima, tržištu rada nameće sve veću potrebu za strukturom zaposlenika koji će biti kompetentni za rad i upravljanje CNC strojevima s novim tehnologijama strojne obrade. Mobilnost programa Erasmus+ omogućila je učenicima ISŠ-a da budu involvirani u proizvodni proces i sve vrste strojnih obrada na CNC strojevima te su učenici imali priliku samostalno izrađivati jednostavnije tehničke crteže i skice, a složenije očitavati kako bi prema njima mogli izrađivati izratke pri čemu su koristili računalne programe na osnovi kojih su posluživali CNC strojeve uspostavljajući tako suvremeni i konkurentni proizvodni proces. Učenici su, surađujući sa zaposlenicima u tvrtkama, došli do zaključka da više nije umijeće izraditi kompleksni proizvod, umijeće je izraditi ga po konkurentnoj cijeni, a dovoljno kvalitetno i pri tome utrošiti minimalno vremena.

Detalje o slovenskom Erasmus+ iskustvu učenika ISŠ-a, pogledajte klikom na "više".

Nastavnici ISŠ-a, članovi Projektnog tima COmpetitive VET for learners and teachers II, aktivno su sudjelovali u svim projektnim aktivnostima kao što su komunikacija i dogovori s kolegama iz Slovenije i suradnja s roditeljima učenika uključenih u projekt te su uvidjeli da je slovensko Erasmus+ iskustvo od učenika ISŠ-a zahtijevalo visoku dozu osobnog angažmana koja je značajno doprinijela povećanju njihovih kompetencija zapošljivosti.

Cilj mobilnosti Erasmus+ projekta, koji je u potpunosti ostvaren, stjecanje je iskustava međunarodne prakse, no svaka mobilnost učenika iskustvo je putovanja i prilika za upoznavanje drugačijih kultura pa su učenici tjedni odmor iskoristili za posjet Celju, toplicama Pardiso u Dobovi, a obišli su i Sevnicu, Krško i Ljubljanu. Tako je i ova mobilnost učenika ISŠ-a pokazala da, osiguravanjem mogućnosti za mobilnost i međunarodnu suradnju u području obrazovanja i osposobljavanja mladih, Agencija za mobilnost i programe Europske unije [AMPEU] pridonosi da učenici učenjem na radnome mjestu stječu specifično znanje i vještine potrebne za samostalan, siguran i odgovoran rad te rješavanje stvarnih problema radnoga procesa u zanimanju CNC operater. Učenici također stječu i razvijaju socijalne kompetencije kao što su: poštovanje radne discipline, komunikacija na radnome mjestu, suradnički odnosi i prihvaćanje različitosti, a sve to jak je poticaj cjeloživotnom učenju.

Erasmus+

Agencija za mobilnost i programe Europske unije odobrila je Industrijskoj strojarskoj školi  projekt mobilnosti učenika i nastavnika za aktivnost KA1 u području strukovnog obrazovanja i osposobljavanja programa Erasmus+. Projekt pod nazivom  Competitive VET  for learners and teachers  predviđa obavljanje dvotjedne stručne prakse u obrtničkim radionicama i poduzećima u Francuskoj (Tulus) i Irskoj (Dublin).  Mobilnost je namijenjena učenicima u  zanimanju CNC operater, automehaničar i tehnički crtač. Zanimanja po državama:

1. Francuska  (16 dana,  8 učenika):

• CNC operateri

Mobilnost je namijenjena učenicima sadašnjih prvih i drugih razreda.

2. Irska (10 učenika):

• pet automehaničara
  • pet tehničkih crtača

Mobilnost je namijenjena učenicima sadašnjih prvih i drugih razreda.

Projekt će se provoditi tijekom školske godine 2018./2019. kada će se početi i zaprimati prijave učenika. Nakon prikupljanja prijava, učenici sudionici odabrat će se prema sljedećim kriterijima:

• prosjek ocjena iz zadnjeg završenog razreda (najmanje dobar uspjeh)
  • vladanje
  • znanje engleskog jezika
  • poznavanje i razumijevanje struke
  • vježbe i praktična nastava u školi
  • praktična nastava izvan škole
  • motivacija

Učenici čije je vladanje vrednovano kao „loše“, učenici koji imaju izrečenu odgojnu mjeru Ukora Razrednog vijeća ili Opomenu pred isključenje nemaju pravo sudjelovati u projektu. Odabrane učenike povjerenstvo će rasporediti na mjesto mobilnosti sukladno njihovim zanimanjima, godini obrazovanja, znanju engleskog jezika kao i raspoloživom broju mjesta za pojedinu državu mobilnosti. Napominjemo da će boravak u inozemstvu za učenike biti u cijelosti besplatan, tj. troškovi će se pokriti iz sredstava odobrenih za projekt.

Ukupno: 5191268

« Studeni 2021 »