> O školi  > Erasmus+

Autor: Katarina Knežević, 19. 9. 2019.

TCA (Transnational cooperation activity) seminar s temom: “Erasmus+ povećava zapošljivost i promiče suradnju sa svijetom rada” održan je u Latviji (Jurmala) 9. i 10. rujna 2019. godine u organizaciji Agencije za mobilnost i programe EU. Domaćin seminara bio je Erasmus + nacionalni centar podrške u Latviji. S još tri nastavnice iz Republike Hrvatske, odabrane prema vrednovanju njihovih prijava, sudjelovala je i nastavnica strojarske skupine nastavnih predmeta naše Škole Katarina Knežević. Polaznici su na seminaru razmjenjivali iskustva izlaganjem primjere dobre prakse te pregledom kroz opće obrazovanje, strukovno obrazovanje, obrazovanje odraslih i visoko školstvo predstavili mogućnosti koje se otvaraju nakon korištenja Erasmus+ mobilnosti.

Edukacije koje pruža Earasmus+ neophodan su način pripremanja učenika i nastavnika za cjeloživotno učenje uvođenjem međunarodnih projekata u nastavni proces kroz nastavu i izvannastavne aktivnosti učenika. Sudjelovala su 82 sudionika iz deset zemalja (Velike Britanija, Malta, Danska, Slovačka, Njemačka, Hrvatska, Finska, Latvija, Letonija i Poljska).

Održana su predavanja i radionice na kojima su sudionicima predstavljeni realizirani projekti, najava za nove projekate i financiranje novih projekata, suradnja s uspješnim međunarodnim kompanijama, konkurentnost na tržištu rada i dr. Osim pripreme za Erasmus + suradnju, sudionici su učili i kako pronaći najbolje partnere iz područja strukovnog obrazovanja te kako iskoristiti sve mogućnosti koje pruža Erasmus + agencija. Na tematskom seminaru sudionici imaju mogućnost uspostaviti suradnju s europskim kolegama i pokrenuti međunarodne projekte koristeći Erasmus+ agenciju. Svi sudionici razmijenili su kontakte kako bi što jednostavnije mogli pristupiti kreiranju i razmjeni projektnih ideja.

Erasmus+

Agencija za mobilnost i programe Europske unije odobrila je Industrijskoj strojarskoj školi  projekt mobilnosti učenika i nastavnika za aktivnost KA1 u području strukovnog obrazovanja i osposobljavanja programa Erasmus+. Projekt pod nazivom  Competitive VET  for learners and teachers  predviđa obavljanje dvotjedne stručne prakse u obrtničkim radionicama i poduzećima u Francuskoj (Tulus) i Irskoj (Dublin).  Mobilnost je namijenjena učenicima u  zanimanju CNC operater, automehaničar i tehnički crtač. Zanimanja po državama:

1. Francuska  (16 dana,  8 učenika):

• CNC operateri

Mobilnost je namijenjena učenicima sadašnjih prvih i drugih razreda.

2. Irska (10 učenika):

• pet automehaničara
  • pet tehničkih crtača

Mobilnost je namijenjena učenicima sadašnjih prvih i drugih razreda.

Projekt će se provoditi tijekom školske godine 2018./2019. kada će se početi i zaprimati prijave učenika. Nakon prikupljanja prijava, učenici sudionici odabrat će se prema sljedećim kriterijima:

• prosjek ocjena iz zadnjeg završenog razreda (najmanje dobar uspjeh)
  • vladanje
  • znanje engleskog jezika
  • poznavanje i razumijevanje struke
  • vježbe i praktična nastava u školi
  • praktična nastava izvan škole
  • motivacija

Učenici čije je vladanje vrednovano kao „loše“, učenici koji imaju izrečenu odgojnu mjeru Ukora Razrednog vijeća ili Opomenu pred isključenje nemaju pravo sudjelovati u projektu. Odabrane učenike povjerenstvo će rasporediti na mjesto mobilnosti sukladno njihovim zanimanjima, godini obrazovanja, znanju engleskog jezika kao i raspoloživom broju mjesta za pojedinu državu mobilnosti. Napominjemo da će boravak u inozemstvu za učenike biti u cijelosti besplatan, tj. troškovi će se pokriti iz sredstava odobrenih za projekt.

Ukupno: 5191267

« Studeni 2021 »