> O školi  > Erasmus+

Erasmus + mobilnost nastavnica ISŠ-a u Finskoj

Autor: Kristinka Lemaić, 30. 5. 2019.

Centar Omnia u Espoou u Finskoj bio je u periodu od 20. svibnja do 24. svibnja 2019. godine domaćin Erasmus+ mobilnosti nastavnica Industrijske strojarske škole Meri Ružević i Kristinke Lemaić u okviru projekta COVET „Competitive VET  for learners and teachers“. Osim iz Hrvatske, centar Omnia okupio je sudionike iz još četiri države: Njemačke, Estonije, Portugala i Belgije. Kroz plenarni dio mobilnosti saznali smo na koji način je organiziran strukovni sustav obrazovanja u Finskoj i upoznati smo sa svim brojnim mogućnostima horizontalne i vertikalne prohodnosti učenika finskih srednjih strukovnih škola. Praktični dio mobilnosti sastojao se od nekoliko radionica baziranih na stjecanju novih znanja kako bi se praktična nastava što bolje implementirala u obrazovni sustav. Svi sudionici mobilnosti imali su priliku poboljšati svoje digitalne vještine korištenjem mrežnih alata i aplikacija i dobiti uvid u načine na koji finski savjetnici za obrazovanje, zaposleni u centru Omnia, povezuju obrazovanje učenika u centru s obrazovanjem u tvrtkama. Iako nije bilo predviđeno programom, ljubaznošću domaćina dobili smo priliku vidjeti odjele centra Omnia u kojima učenici obavljaju praktičnu nastavu pa smo, osim odjela za vrtlarenje, odjela za stolariju i ugostiteljstvo, vidjeli i suvremeno uređen odjel za automehatroniku kao i odjel za zanimanje koje se naziva Metal Artisans, a obuhvaća poslove tokara, bravara i strojobravara koji imaju dodatnu mogućnost usavršavanja znanja i vještina iz područja industrijskog dizajna. Mobilnost nastavnik jedna je od aktivnosti programa Erasmus+ koja, osim mogućnosti međunarodne suradnje s drugim školama na zajedničkim projektima, omogućuje i stručno usavršavanje poput ovog s ciljem planiranja i pokretanja međunarodnih projekata pri čemu su za ISŠ i Erasmus+ projekt za šk. god. 2020./2021. kao potencijalni partneri posebno interesantni sudionici mobilnosti nastavnika iz Belgije.

Erasmus+

Agencija za mobilnost i programe Europske unije odobrila je Industrijskoj strojarskoj školi  projekt mobilnosti učenika i nastavnika za aktivnost KA1 u području strukovnog obrazovanja i osposobljavanja programa Erasmus+. Projekt pod nazivom  Competitive VET  for learners and teachers  predviđa obavljanje dvotjedne stručne prakse u obrtničkim radionicama i poduzećima u Francuskoj (Tulus) i Irskoj (Dublin).  Mobilnost je namijenjena učenicima u  zanimanju CNC operater, automehaničar i tehnički crtač. Zanimanja po državama:

1. Francuska  (16 dana,  8 učenika):

• CNC operateri

Mobilnost je namijenjena učenicima sadašnjih prvih i drugih razreda.

2. Irska (10 učenika):

• pet automehaničara
  • pet tehničkih crtača

Mobilnost je namijenjena učenicima sadašnjih prvih i drugih razreda.

Projekt će se provoditi tijekom školske godine 2018./2019. kada će se početi i zaprimati prijave učenika. Nakon prikupljanja prijava, učenici sudionici odabrat će se prema sljedećim kriterijima:

• prosjek ocjena iz zadnjeg završenog razreda (najmanje dobar uspjeh)
  • vladanje
  • znanje engleskog jezika
  • poznavanje i razumijevanje struke
  • vježbe i praktična nastava u školi
  • praktična nastava izvan škole
  • motivacija

Učenici čije je vladanje vrednovano kao „loše“, učenici koji imaju izrečenu odgojnu mjeru Ukora Razrednog vijeća ili Opomenu pred isključenje nemaju pravo sudjelovati u projektu. Odabrane učenike povjerenstvo će rasporediti na mjesto mobilnosti sukladno njihovim zanimanjima, godini obrazovanja, znanju engleskog jezika kao i raspoloživom broju mjesta za pojedinu državu mobilnosti. Napominjemo da će boravak u inozemstvu za učenike biti u cijelosti besplatan, tj. troškovi će se pokriti iz sredstava odobrenih za projekt.

Ukupno: 5192762

« Prosinac 2021 »