> O školi  > Erasmus+

Još jedan plus za Erasmus+

Autor: Kristinka Lemaić, 15. 3. 2019.

Polaznici centra CFAI Midi-Pyrenees iz Toulousea u Francuskoj koji su i naši projektni partneri u mobilnosti „Competitive VET  for learners and teachers“, stigli su u Zagreb 3. ožujka 2019. godine. Ravnatelj prof. Nenad Pavlinić, učenici i nastavnici Industrijske strojarske škole pobrinuli su se da njihov dvotjedni boravak u Hrvatskoj bude sadržajan i ugodan. Polaznici CFAI Midi-Pyreneesa, u pratnji njihovog mentora gospodina Francoisa Launaya, dva dana proveli su u ISŠ-u obilazeći pri  tome CNC praktikum, odjele za ručnu obradu, tokarenje, glodanje, brušenje, bušenje, zavarivanje, montažu, alatničarstvo, automehaniku i instalaciju grijanja i klimatizacije. Polaznicima stručnog usavršavanja iz Francuske pridružio se i drugi mentor, gospodin Marcel Vannson, pa su zajedno s ravnateljem i nastavnicima ISŠ-a posjetili tvrtke Yazaki i Končar u kojima je dogovorena stručna praksa za naše francuske projektne partnere. Osim za obrazovne ishode ovog posjeta, ravnatelj prof. Nenad Pavlinić i nastavnici ISŠ-a pobrinuli su se i da, uz Zagreb, naši gosti upoznaju i Nacionalni park Plitvička jezera kao i vodeničarsko naselje Rastoke. Na izletu pridružili su nam se i učenici ISŠ-a u zanimanju CNC operater koji su krajem 2018. godine bili na stručnoj praksi u CFAI Midi-Pyreneesu u Toulouseu pa je ovo bila još jedna prilika za uspoređivanje obrazovne prakse Francuske i Hrvatske, ali i za druženje iz kojeg je proizašao zaključak da Erasmus+ obogaćuje živote i širi vidike.

Erasmus+

Agencija za mobilnost i programe Europske unije odobrila je Industrijskoj strojarskoj školi  projekt mobilnosti učenika i nastavnika za aktivnost KA1 u području strukovnog obrazovanja i osposobljavanja programa Erasmus+. Projekt pod nazivom  Competitive VET  for learners and teachers  predviđa obavljanje dvotjedne stručne prakse u obrtničkim radionicama i poduzećima u Francuskoj (Tulus) i Irskoj (Dublin).  Mobilnost je namijenjena učenicima u  zanimanju CNC operater, automehaničar i tehnički crtač. Zanimanja po državama:

1. Francuska  (16 dana,  8 učenika):

• CNC operateri

Mobilnost je namijenjena učenicima sadašnjih prvih i drugih razreda.

2. Irska (10 učenika):

• pet automehaničara
  • pet tehničkih crtača

Mobilnost je namijenjena učenicima sadašnjih prvih i drugih razreda.

Projekt će se provoditi tijekom školske godine 2018./2019. kada će se početi i zaprimati prijave učenika. Nakon prikupljanja prijava, učenici sudionici odabrat će se prema sljedećim kriterijima:

• prosjek ocjena iz zadnjeg završenog razreda (najmanje dobar uspjeh)
  • vladanje
  • znanje engleskog jezika
  • poznavanje i razumijevanje struke
  • vježbe i praktična nastava u školi
  • praktična nastava izvan škole
  • motivacija

Učenici čije je vladanje vrednovano kao „loše“, učenici koji imaju izrečenu odgojnu mjeru Ukora Razrednog vijeća ili Opomenu pred isključenje nemaju pravo sudjelovati u projektu. Odabrane učenike povjerenstvo će rasporediti na mjesto mobilnosti sukladno njihovim zanimanjima, godini obrazovanja, znanju engleskog jezika kao i raspoloživom broju mjesta za pojedinu državu mobilnosti. Napominjemo da će boravak u inozemstvu za učenike biti u cijelosti besplatan, tj. troškovi će se pokriti iz sredstava odobrenih za projekt.

Ukupno: 5191268

« Studeni 2021 »