> O školi  > Erasmus+

Erasmus + mobilnost nastavnica ISŠ-a u Finskoj

Autor: Kristinka Lemaić, 30. 5. 2019.

Centar Omnia u Espoou u Finskoj bio je u periodu od 20. svibnja do 24. svibnja 2019. godine domaćin Erasmus+ mobilnosti nastavnica Industrijske strojarske škole Meri Ružević i Kristinke Lemaić u okviru projekta COVET „Competitive VET  for learners and teachers“. Osim iz Hrvatske, centar Omnia okupio je sudionike iz još četiri države: Njemačke, Estonije, Portugala i Belgije. Kroz plenarni dio mobilnosti saznali smo na koji način je organiziran strukovni sustav obrazovanja u Finskoj i upoznati smo sa svim brojnim mogućnostima horizontalne i vertikalne prohodnosti učenika finskih srednjih strukovnih škola. Praktični dio mobilnosti sastojao se od nekoliko radionica baziranih na stjecanju novih znanja kako bi se praktična nastava što bolje implementirala u obrazovni sustav. Svi sudionici mobilnosti imali su priliku poboljšati svoje digitalne vještine korištenjem mrežnih alata i aplikacija i dobiti uvid u načine na koji finski savjetnici za obrazovanje, zaposleni u centru Omnia, povezuju obrazovanje učenika u centru s obrazovanjem u tvrtkama. Iako nije bilo predviđeno programom, ljubaznošću domaćina dobili smo priliku vidjeti odjele centra Omnia u kojima učenici obavljaju praktičnu nastavu pa smo, osim odjela za vrtlarenje, odjela za stolariju i ugostiteljstvo, vidjeli i suvremeno uređen odjel za automehatroniku kao i odjel za zanimanje koje se naziva Metal Artisans, a obuhvaća poslove tokara, bravara i strojobravara koji imaju dodatnu mogućnost usavršavanja znanja i vještina iz područja industrijskog dizajna. Mobilnost nastavnik jedna je od aktivnosti programa Erasmus+ koja, osim mogućnosti međunarodne suradnje s drugim školama na zajedničkim projektima, omogućuje i stručno usavršavanje poput ovog s ciljem planiranja i pokretanja međunarodnih projekata pri čemu su za ISŠ i Erasmus+ projekt za šk. god. 2020./2021. kao potencijalni partneri posebno interesantni sudionici mobilnosti nastavnika iz Belgije.

Ukupno: 5191266

« Studeni 2021 »