2021-11-29 17:28:23

Ne znaš kako reći "NE" kada te nagovaraju na nešto što ne želiš??

U adolescentskoj dobi često dolazimo u razna iskušenja koja nam se možda na prvu čine primamljivima, a zapravo dugoročno mogu donijeti štetne posljedice. To na primjer može biti: konzumiranje sredstava ovisnosti (opojne droge, alkoholna pića, duhanski proizvodi), posjećivanje kladionica, neprihvatljivo ponašanje u odgojno - obrazovnim ustanovama, izostajanje s nastave, skitnja, nedozvoljeni noćni izlasci bez znanja roditelja (pogotovo za mlađe od 16 godina), vandalsko ponašanje i vršnjačko nasilje. 

Ono što je bitno znati jest da u adolescentskoj dobi imamo potrebu istraživati, propitkivati autoritet, upoznavati vlastite granice i družiti se s vršnjacima. Zašto je to tako? Zato što se tada odvajamo od roditelja, otkrivamo sami sebe, sklapamo nove odnose, znatiželjniji smo, želimo biti priznati u društvu i osjećati se slobodnima te priznatima. Zato, na primjer, često ulazimo u sukobe s odraslima: imamo osjećaj da nas ne razumiju, ljuti smo kada nam se postave granice, želimo biti autonomni iako još nismo dovoljno samostalni, a i roditelji/skrbnici su dužni brinuti o nama. Nadalje, na brigu odraslih gledamo kao na manjak poštivanja naših ideja, manjak slobode i "tlačenje". Vjerujemo da imamo njihovu ljubav i da će nas voljeti što god mi napravili.

Kao što sam spomenula, ponekad naše "ispitivanje granica" može sa sobom donijeti štetne posljedice. Zašto onda volimo riskirati? Najprije, želimo biti dio društva što je normalno jer je to ono što svatko od nas želi: biti priznat, poštovan i prihvaćen. Pa tako ponekad ne želimo reći ne samo da bismo ostali "u ekipi". S druge strane, nemamo osjećaj za posljedice, a i nekako mislimo da ćemo proći neopaženo i da nam se ništa neće dogoditi. Možda i neće, no ovdje se postavlja pitanje:

ŠTO ĆE SE ZAISTA DOGODITI UKOLIKO NE PRISTANEŠ NA NEKE ZAHTJEVE DRUŠTVA?

Pa zapravo... ništa! Možeš u tome uočiti tko su pravi i iskreni prijatelji. Oni koji bi ostali uz tebe i kada pogriješiš. Možeš naučiti reći "ne" i naučiti da dobe prijatelje/ice zapravo biraš i da si ti ta/j koji/a odlučuje o svojim sretnim izborima. Zapravo je bolje imati par pravih prijatelja/ica nego cijeli razred onih koji bi te možda ostavili samoga kada naiđeš na neki problem. Također, bitno je razviti samopouzdanje i samopoštovanje za koje mnogi od nas još nisu čuli niti ih razvili. Sretniji smo kada imamo dobre odnose s roditeljima i obitelji. Sretniji smo kada imamo dodatnu aktivnost u kojoj uživamo ili imamo društvo i izvan škole. Samopouzdanje se razvija osvještavanjem svojih sposobnosti i uspjeha. Što smo zadovoljniji i ispunjeniji, to manje imamo potrebu ulaziti u rizilčna ponašanja.

U prilogu (klikni na "više") možeš pronaći radni lisitić za razvijanje samopouzdanja te savjete kako odoljeti pritisku vršnjaka.

Od 15. studenog do 15. prosinca obilježava se Mjesec borbe protiv ovisnosti.

 


Industrijska strojarska škola