Samo zajedno možemo do boljeg i sigurnijeg interneta!

Autor: Kristinka Lemaić, 9. 2. 2021.

Sudjelovanjem u webinaru pod nazivom: „Zajedno za bolji Internet“, u organizaciji Industrijske strojarske škole i Gimnazije "Vukovar," učenici diljem Hrvatske učili su o korištenju Interneta na primjeren, odgovoran, siguran i kreativan način.

Otkrivam li previše svojih digitalnih tragova? Koristim li pouzdane izvore informacija? Prepoznajem li vjerodostojan sadržaj, stranice i izvore? Znam li kakve podatke programi i platforme prikupljaju o meni? Kršim li prava na privatnost i autorska prava drugih osoba? Znam li kritički vrednovati sadržaje kojima sam izložen/a?

Brojna su pitanja koja se pred nas postavljaju svakodnevno. U ovom dobu obilježenom pandemijom, fizičkim distanciranjem i izolacijom, komuniciranje i suradnja putem elektroničkih uređaja pokazala se od velike pomoći u održavanju socijalnih odnosa svih generacija. Jednako tako, internet se u doba koronavirusa pokazao kao neizbježan alat.

No, brojne su i opasnosti s kojima se svi a naročito mladi susreću korištenjem interneta, poput prekomjernog korištenja društvenih mreža, izloženost lažnim vijestima i zamkama, ovisnosti o likeovima i računalnim igrama, nasilja na internetu i putem modernih tehnologija, raznih prijevara poput krađe identiteta ili prisvajanja osobnih sadržaja, kršenja autorskih prava… Stoga je upravo sada, važnije no ikada, educirati djecu i mlade kako sigurno ploviti internetskim prostranstvima.

Povodom obilježavanja internacionalnog Dana sigurnijeg interneta, Industrijska strojarska škola iz Zagreba i Gimnazija "Vukovar", organizirale su treći po redu webinar o sigurnom korištenju interneta namijenjen učenicima. Voditeljica praktične nastave Kristinka Lemaić iz  ISŠ-a u Zagrebu, predstavila je video uratke svojih učenika te potaknula interaktivnu komunikaciju s učenicima, dok je Sanja Pavlović Šijanović, profesorica informatike iz Gimnazije Vukovar provela s učenicima kviz uz pružanje povratnih informacija i savjeta po pitanju potencijalnih ugroza na internetu, ali i osiguravanja vlastite privatnosti i sigurnosti. Kviz je imao cilj podići digitalne kompetencije učenika u virtualnom okruženju budući su one neizostavna sastavnica općih i generičkih kompetencija. Cyberbullying, Grooming, Sexting, Sextortion, Spoofing, Trolling, Happy slapping,  samo su neka od područja obuhvaćena kvizom s ciljem osvještavanja mladih o potencijalnim rizicima i negativnim posljedicama te poučavanja o načinima reagiranja i samozaštite.

Uz niz edukativnih poruka, učenici su pozvani na sudjelovanje u zajedničkoj aktivnosti putem Flipgrida kako bi svojim video odgovorima ponudili  konstruktivne savjete svojim vršnjacima te na taj način pridonijeli širenju pozitivnih poruka i osnaživanju djece i mladih o sigurnom korištenju tehnologija i interneta te kritičkom odnosu prema medijskim sadržajima i prepoznavanju potencijalnih opasnosti i rizika. Intencija aktivnosti putem FlipGrida jest potaknuti učenike na raspravu, iznošenje mišljenja, ali i aktivno slušanje i uvažavanje stavova i razmišljanja drugih učenika.

Webinar su pratili brojni učenici diljem Republike Hrvatske koji su aktivnim sudjelovanjem kroz brojne interaktivne zadatke i sadržaje saznali kako preventivno djelovati i odgovorno se ponašati u virtualnom svijetu Interneta.

Iako smo svjesni da nam Internet omogućuje edukaciju, komunikaciju i zabavu, poznanstva i druženja s drugim ljudima, putovanja diljem svijeta, upoznavanje kultura, običaja, tradicija, kupovinu, priliku da pokažemo svoja znanja i talente milijunima ljudi širom svijeta važno je spoznati da za loše stvari koje se događaju na internetu nije kriv internet, već ljudi koji taj medij zloupotrebljavaju. Stoga je nužno, uvijek znati prepoznati rizike kojima smo izloženi i načine kako ih možemo izbjeći ili prevenirati. I ovaj je webinar samo jedan od brojnih načina osiguravanja primjerene zaštite i prevencijskog načina razmišljanja, ali je hvalevrijedan događaj koji će zasigurno nastaviti sa tradicijom održavanja i u narednim godinama. Svi zajedno, i mali i veliki i mladi i stari imamo veliku ulogu u stvaranju boljeg interneta i samo o nama ovisi hoćemo li doista biti umreženi u boljem i sigurnijem internetu!