Škola za školu – donacija zaštitnih vizira

Autor: Kristinka Lemaić, 5. 9. 2020.

Nastavnici Industrijske strojarske škole povezali su se s kolegama iz vinkovačke Tehničke škole Ruđera Boškovića 2019. godine na CARNET-ovoj konferenciji za korisnike CUC21:Na granici mogućega. Razdoblje epidemije bolesti COVID-19 odgodilo je planove za suradnju učenika dviju škola, no kolege iz Vinkovaca nisu nimalo dvojili pri pružanju pomoći kolegama iz Zagreb doniravši 70 zaštitnih vizira za nastavno i nenastavno osoblje Industrijske strojarske škole kako bi se što bolje pripremili za primjenu mjera u sprječavanju i suzbijanju epidemije COVID-19 u novoj nastavnoj godini.

Tehnička škola Ruđera Boškovića među prvima u Hrvatskoj krenula je u izradu zaštitnih vizira. Nastavnik računalstva i elektro skupine predmeta Danijel Pobi iznimno je aktivan u globalnoj zajednici za 3D ispisivanje te je na samom početku pandemije, zajedno sa svojim „3D print timom“, koji čine ravnatelj Mate Vukušić i nastavnik Zvonimir Međugorac, krenuo u podvig izrade zaštitnih vizira školskim 3D pisačima za sve one kojima su u ovim vremenima prijeko potrebni. Priključivši se inicijativi za izradu zaštitnih vizira za zdravstvene djelatnike, radom u tri smjene dosegnuli su brojku od gotovo 5000 zaštitnih vizira koje su donirali zdravstvenim djelatnicima i ustanovama. Nakon nekog vremena, donacijom materijala ili novca te ustupanjem 3D pisača, u cijeli projekt uključuju se i druge ustanove (škole, gradska knjižnica i udruge). Viziri se na 3D pisačima izrađuju neprestano. Od početne proizvodnje od 15 komada vizira dnevno, zahvaljujući donacijama, proizvodnja je povećana na 140 komada dnevno. Takav način rada iziskuje i popravke 3D pisača te veliku količinu utrošenog materijala za izradu vizira. Uvidjevši probleme i prepreke s kojima se u školi susreću, reagirala je i lokalna, ali i šira zajednica. Uključile su se tvrtke i javne ustanove, te brojni pojedinci kao i naši istaknuti sportaši jer svi su oni redom prepoznali entuzijazam nastavnika Danijela Pobija i Zvonimira Međugorca kojima je podršku neprestano pružao ravnatelj Mate Vukušić.

Vrijedan tim iz Vinkovaca stekao je zahvalnost ne samo nastavnog i nenastavnog osoblja Industrijske strojarske škole, već i tisuća ljudi diljem Hrvatske.

« Rujan 2021 »

25.09.2020. 08:13
Digitalne potvrde za učenike
Dragi učenici i poštovani roditelji! Na poveznici https://potvrde.skole.hr/login prijavljujete se svojim AAI@EduHr elektroničkim identitetom (učenici) ili svojim pristupnim podacima sustavu e-Građani (preko Fine ili bankovnih tokena, najmanje treće razine - roditelji) te možete ispisati digitalnu potvrdu o školovanju. U padajućem izborniku moguće je odabrati svrhu potvrde. Potvrde koje su izdane putem tog sustava zamjenjuju u potpunosti potvrde iz škole u svim pravnim poslovima te više nije potrebno dolaziti po potvrde u školsku referadu. Potvrde se mogu spremiti na računalo, slati ili ispisivati, ovisno o potrebama. Sustav za izdavanje potvrda  podatke o učenicima preuzima iz baze podataka e-Matice u kojoj su svi učenici.

01.09.2021. 11:06
Produljenje ili izrada pretplatnih karata za učenike
Dragi roditelji i učenici, na web stranici ZET-a; https://www.zet.hr/aktualnosti/vijesti/produljenje-ili-izrada-pretplatnih-karata-za-ucenike-i-studente/499  nalaze se detaljne upute za izradu ili produljenje besplatnih karata za učenike. Za učenike će od 2. rujna bit omogućeno i znatno jednostavnije produljenje postojećih Pretplatnih karata za javni gradski prijevoz, koje će se moći obaviti na svim prodajnim mjestima ZET-a, kao i kioscima ugovornih partnera (Tisak i iNovine). Zbog navedenoga, nije potrebno da učenici u školi potvrđuju produljenje ili izradu nove pretplatne karte.

22.07.2021. 10:14
eTwinning projekt Pokvareni telefon
Tijekom eTwinning projekta Pokvareni telefon, namijenjenog učenicima srednjih strukovnih škola, 30 učenika i 5 nastavnica naše škole sudjelovalo je u različitim projektnim aktivnostima. Osim naše škole u projektu su sudjelovale i strukovne škole iz Bedekovčine, Sarajeva i Varaždina. Učenici su se bavili temom medijske pismenosti i dezinformacija kroz igranje pokvarenog telefona, istraživanje tematike, pisanje lažnih članka i poruka, izradu stripova, izradu logo oznaka, avatara i dr.  Cilj projekta bio je unaprijediti vještinu komunikacije na hrvatskom jeziku, povećati odgovornost, uvidjeti vrijednost timskoga rada i suradnje, razviti kreativnost, poboljšati digitalnu pismenost kroz korištenje različitih digitalnih alata, unaprijediti istraživanje online stručne literature, osnažiti rješavanje problema, poboljšati kreiranje digitalnih materijala. Naši su učenici aktivno sudjelovali na nekoliko online sastanaka te uspješno surađivali u timskom radu s učenicima drugih škola.  Rezultat projekta su muzej lažnih vijesti, posteri, kvizovi, prezentacije, strip, e-novine i e-knjiga.  Nastavnice koje su provodile projekt: Josipa Zelić, Vanja Jug, Karmen Mott Bingula i stručne suradnice Sara Novak i Tanja Dumbović. U nastavku možete pogledati e-knjigu.