Strukovno obrazovanje i kako ga popularizirati - webinar edukacije učitelja u sklopu kurikularne reforme

Autor: Iva Bojčić, 29. 1. 2020.

Ministarstvo znanosti i obrazovanja organizira ciklus webinara na kojem će, u šk. god. 2019./2020., najuspješniji odgojno-obrazovni radnici nagrađeni 2019. godine predstaviti svoje primjere dobre prakse. Među najuspješnijim odgojno-obrazovnim radnicima su Kristinka Lemaić, voditeljica praktične nastave i Mate Sabol, nastavnik strojarske skupine predmeta u Industrijskoj strojarskoj školi. Nastavnici su 29. siječnja 2020. godine održali webinar Strukovno obrazovanje i kako ga popularizirati za više od 300 odgojno-obrazovnih radnika iz osnovnih škola, gimnazija i strukovnih škola Republike Hrvatske. Poveznica na snimku webinara koja već ima gotovo 400 pregleda:

Izlaganje nastavnika Industrijske strojarske škole obuhvatilo je primjere dobre prakse korištenja webinara i e-Knjiga u nastavi i za nastavu. Primjeri su uključivali uratke učenika i nastavnika pri kojima je korištena informacijska i komunikacijska tehnologija. Zainteresiranim nastavnicima bili su predstavljeni i razni oblici aktivnosti kao što su natjecanja učenika strukovnih škola, manifestacije, izložbe, sajmovi, mobilnosti programa Erasmus+, natječaji, obrazovne kampanje i druga događanja koja učenicima omogućavaju stjecanje vještina koje su potrebne i tražene na tržištu rada. Govorilo se o povezivanju praktične nastave s temama rodne ravnopravnosti, tolerancije i prevencije nasilja.

Nastavnici Industrijske strojarske škole Kristinka Lemaić i Mate Sabol, članovi Erasmus + Projektnog tima COVET, Competitive VET  for learners and teachers, s posebnim ponosom predstavili su nagrađivane radove i uspješna sudjelovanja na natjecanjima učenika ISŠ-a Anamarije Rahelić, Brune Šikca i Matije Ostojića čijem uspjehu je značajno pridonijelo sudjelovanje u mobilnostima programa Erasmus+.

Cilj aktivnosti koje se provode u Industrijskoj strojarskoj školi, uz redovan odgojno-obrazovni rad, nije samo poticanje učenika završnih razreda na upis u našu školu, već i povećanje društvenog ugleda zanimanja za koja se učenici obrazuju ne samo u Industrijskoj strojarskoj školi, nego i u mnogim drugim školama Republike Hrvatske jer bez strukovnih vještina nema nijednog modernog društva te svijet i život kakav poznajemo ne bi funkcionirao.

« Veljača 2020 »

24.02.2020. 10:20
Projekt udruge BoliMe
Osjećam. – mentalna higijena i emocionalna pismenost mladih u našoj školi! Osjećanje je univerzalno ljudsko iskustvo. Čini nam se ponekad da osjećanje predugo traje zato što ne uviđamo odvojivost sebe od emocije. Ti nisi emocija, ti samo osjećaš. Promatraj. U redu je biti tužan, uplašen, sretan, ljut ili zgađen. Ne osuđuj se. Ponosni smo što je naša škola bila uključena u program Osjećam. udruge BoliMe tijekom veljače.  Program je preventivnog i edukativnog karaktera u čijem je središtu tema mentalnoga zdravlja kao najvažnije sastavnice cjelovitoga zdravlja čovjeka. Program se sastojao od interaktivne instalacije u sklopu koje su učenici gledali promotivni video i u kutiju ubacivali dominantne emocije čime se mjerio kolektivni emocionalni puls škole. Učenici 2. razreda gledali su predstavu „U mojoj glavi“ Teatra Tirena, a edukatorice Udruge provele su s njima i pedagoške radionice s ciljem upoznavanja učenika s pojmovima mentalnog zdravlja i mentalne higijene.

20.02.2020. 11:40
Poduzetnici budućnosti: Industrijska strojarska škola primila priznanja za osvojenih 25.000 kuna na HUP-ovom natječaju
Hrvatska udruga poslodavaca je 18. veljače 2020. godine dodijelila priznanje timu Industrijske i strojarske škole za projekt "Vacuum forming uređaj za izradu kalupa za odljevak". Projekt je to koji je 2019. godine osvojio 25.000 kuna na nagradnom natječaju "Poduzetnici budućnosti" Hrvatske udruge poslodavaca. Natječaj se provodi u partnerstvu s predstavništvom Europske komisije u Hrvatskoj i pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja te Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta.  Ravnatelju Industrijske strojarske škole prof. Nenadu Pavliniću priznanje je dodijelio gospodin Mirko Habijanec, direktor tvrtke Radnik d.d. Križevci i predsjednik HUP-ove Udruge poslodavaca u graditeljstvu koji je poručio: “Ovo što radite je hvalevrijedno i  vjerujte da će se trud koji ulažete isplatiti, kultura rada će se i u Hrvatskoj početi cijeniti kao i u Europi i svijetu. Ako mi ne budemo radili i stvarali, neće ni nitko drugi. Vaši inovacijski patenti su hvalevrijedni i nastavite stvarati tako i dalje.” Gospodin Habijanec također je, prilikom dodjele priznanja, najavio dodatnu donaciju školi, kao i stipendiranje darovitih učenika zainteresiranih za razvoj karijere u građevinskom sektoru.

18.02.2020. 08:31
Erasmus+ mobilnost učenika ISŠ-a u Sloveniji
Učenici naše Škole u zanimanju CNC operater Patrik Rašić, Ivan Sakoman, Dino Hodžić, Petar Periša, Leon Pajurin i Patrik Tepavac sretno su, u nedjelju 16. veljače 2020. godine, doputovali u Sloveniju. Učenici su tako, u pratnji nastavnika ISŠ-a Mate Sabola, započeli svoju dvotjednu Erasmus+ mobilnost u okviru projekta COmpetitive VET for learners and teachers II, COVET II. Učenici i nastavnik Mate Sabol, u nedjelju 16. veljače 2020. godine uz pomoć ravnatelja Nenada Pavlinića, smjestili su se i pripremili za dvotjedni boravak i radni tjedan koji im počinje u ponedjeljak 17. veljače. Učenici Petar Periša, Patrik Tepavac i Dino Hodžić stručnu praksu obavljat će u tvrtki Metalika d.o.o. dok će učenici Patrik Rašić, Ivan Sakoman i Leon Pajurin naukovanje provoditi u tvrtki Les-kro d.o.o. Svakodnevne aktivnosti naših učenika koji borave u Sloveniji možete pratiti na Facebook stranici Industrijske strojarske škole, a ravnatelj ISŠ-a prof. Nenad Pavlinić, koordinatorica Erasmus+ mobilnosti Meri Ružević i svi ostali nastavnici i djelatnici žele im ugodan boravak, mnogo novog radnog iskustva i da predstave sebe, svoje obitelji i Industrijsku strojarsku školu u najboljem mogućem izdanju.