Video „Reagiraj ljudski protiv nasilja“ povodom Međunarodnog dana tolerancije

Autor: Kristinka Lemaić, 16. 11. 2019.

Međunarodni dan tolerancije obilježava se 16. studenoga. To je dan koji nas podsjeća na poštovanje i uvažavanje drugačijih od nas. Generalna Skupština Ujedinjenih naroda 1996. godine pozvala je zemlje članice da ustanove Dan tolerancije u sladu s Deklaracijom o principima tolerancije koja je, od stane članica, potpisana 16. studenoga 1995. godine. UNESCO je proglašenjem Međunarodnog dana tolerancije skrenuo pozornost na brojne međunarodne akte koji se tiču ljudskih prava, uključujući Konvenciju o građanskim i političkim pravima, Konvenciju o eliminaciji svih oblika diskriminacija žena, rasne diskriminacije kao i Konvenciju o sprječavanju i kažnjavanju zločina genocida te brojne druge.  UNESCO je dao definiciju tolerancije koja glasi:

„Tolerancija je poštovanje, prihvaćanje i uvažavanje bogatstva različitosti u našim svjetskim kulturama, naša forma izražavanja i način da budemo ljudi.

Tolerancija podrazumijeva volju i sposobnost prihvatiti i dopustiti različitost, bilo da se radi o razlikama u političkom uvjerenju, ili o vjerskim, rasnim ili spolnim razlikama.“

Učenici 1.g razreda sudjeluju u neformalnim radionicama organizacije Status M. Organizacija je to koja osvještava, propituje i dekonstruira društvene norme i stereotipe te promovira odgovorno ponašanje s ciljem izgradnje rodno ravnopravnog, inkluzivnog i nenasilnog društva. Radom u zajednici, primarno s muškarcima, Status M osnažuje mladiće, očeve, buduće očeve i pripadnike marginaliziranih skupina za postizanje društvene promjene u zajednici. Organizacija tako informira javnost, osnažuje stručnjake i stručnjakinje te zagovara unaprjeđenje javnih politika i praksi, sve s ciljem ostvarenja svoje vizije – društva nenasilja, inkluzije i rodne ravnopravnosti. Zahvaljujući suradnji s edukatorima Statusa M, Mirsadom Dalipijem, Stipom Nogalom i Tamarom Tokić, učenici 1.g razreda izradili su video uradak „Reagiraj ljudski protiv nasilja“ te su se i na taj način uključili u obilježavanje Međunarodnog dana tolerancije. Veliko hvala na pomoći u realizaciji projekta nastavnicima ISŠ-a Slavenu Kuharu i Nenadu Posavcu. Gospodinu Žarku Laliću iz tvrtke Doka Hrvatska d.o.o. zahvaljujemo na donaciji dijela materijala za vacuum forming  uređaj koji je još u izradi, gospodinu Sandiju Kegi iz tvrtke CAMTEH d.o.o zahvaljujemo na izradi modela za kalupe, a Leu Greguriću, učeniku zagrebačke XV. gimnazije, zahvaljujemo na sjajnim idejama i korisnim savjetima pri provedbi projekta. Video možete pogledati na poveznici http://bit.ly/ReagirajLjudski.