Naša škola ponovo na Zagrebačkom obrtničkom sajmu

Autor: Tanja Novak Pavić, 2. 4. 2019.

Uz još privlačniji i bogatiji sadržaj nego prethodne godine, naša će škola po drugi  puta sudjelovati na Zagrebačkom obrtničkom sajmu koji će se na Zagrebačkom velesajmu održati od 3. do 5. travnja 2019. godine u organizaciji Obrtničke komore Zagreb i Grada Zagreba. Cilj ovog sajma je promoviranje i popularizacija obrtničkih zanimanja među mladim generacijama jer će se na sajmu učenicima osmih razreda predstaviti obrtnička zanimanja u svrhu motiviranja mladih za upis u strukovne škole. Upravo će posjeti učenika osmih razreda osnovnih škola biti organizirani s tim ciljem jer su ponekad obrtnička zanimanja nepravedno zapostavljena u odabiru budućih zanimanja osnovnoškolaca. Naša škola će na svom izložbenom prostoru predstaviti svoja zanimanja s nekoliko zanimljivih kreativnih radionica za učenike osmaše. Zanimanja za koja obrazujemo učenike u našoj školi su perspektivna jer nedostaju na tržištu rada, deficitarna su u Republici Hrvatskoj, a za njihovo školovanje Grad Zagreb  i Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta redovito dodjeljuju bespovratne stipendije. Tako će se učenici osmih razreda, uz učenike i nastavnike Industrijske strojarske škole, moći okušati u lemljenju srca od bakrenih cijevi ili u piljenju i narezivanju navoja ili pak u konstruiranju 3D tehničkih modela te ih ispisivati na 3D pisaču. U odnosu na naš nastup prošle godine, imat ćemo i dvije nove radionice. Učenici i nastavnici su izradili vacuum forming uređaj na kojem će učenici raditi personalizirane sapune iz kalupa za odljevak, a na drugoj novoj radionici će učenici osmaši pomoći u izrađivanju svjetiljki –trkača. Osim toga, osmaši će moći sudjelovati u demonstraciji rada motora automobila, a moći će vidjeti kako radi uvijek atraktivan suvremeni CNC stoj za tokarenje na kojem će se izrađivati šahovske figure od plastike. Učenici naše škole će sami vrlo rado osmašima pokazivati sve što su naučili u našoj školi. Uz to, na izložbenom prostoru Industrijske strojarske škole moći ćete pogledati kako izgleda školski namještaj kojeg škola proizvodi te naš vlastiti proizvod, alatnu elektrobrusilicu.  Osim što će predstaviti svoja zanimanja, (automehaničare, tokare, CNC-operatere, instalatere grijanja i klimatizacije, tehničke crtače, alatničare, bravare i strojobravare), škola će na svom štandu imati i Kutak za školske projekte učenika, gdje ćete moći vidjeti što su učenici, zajedno sa svojim nastavnicima, izradili (fotografski okvir, pilu za drvo, maketu CNC glodalice, "Metalno srce", "Golden Gate", „Trkača“ …) te u kojim je sve projektima škola sudjelovala.  Svaki dan trajanja sajma, u 12.00 sati će se na glavnoj pozornici sajma odvijati Kahoot kviz natjecanje o našoj školi i našim zanimanjima za učenike osmih razreda u kojem najbolje natjecatelje očekuju nagrade. Dragi osmaši, dobrodošli ste, pitanja neće biti teška! Napomenimo još i to da je ulaz na sajam slobodan za sve posjetitelje, a naš se izložbeni prostor nalazi u 7. paviljonu.