Učenici naše škole u projektu Kultura turizma

Autor: MARIJA SOVEC, 23. 1. 2018.

Projekt Kultura turizma se uspješno provodi u srednjim školama grada Zagreba već sedam godina, a na preporuku Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i šport organizira se kao jednosemestralna izvannastavna aktivnost. Naša škola i Turistička zajednica grada Zagreba su 15. prosinca 2018. godine potpisale ugovor o sudjelovanju naših učenika u tom projektu. Krajnji cilj projekta je edukacija mladih kroz izvanškolske programe, razvijanje poduzetničkog duha i stvaranje pozitivnih stavova prema kulturi i turizmu uz jačanje socijalnih i komunikacijskih vještina i primjenu stečenih znanja i vještina u školi. Ovim aktivnostima će učenici uključeni u projekt steći nova znanja i vještine temeljene na razvoju veće samostalnosti, motiviranosti, osjećaja pripadnosti projektnom timu kao i veću odgovornost prema provođenju preuzetih zadataka.

Učenici će tijekom projekta s nastavnicima provoditi sljedeće aktivnosti:

• turističke obilaske grada
  • obilaske kulturnih i turističkih institucija/znamenitosti
  • istraživanje turističke i kulturne ponude
  • prezentacije vlastitih projekata na štandu na sajmu turizma PLACE2GO
  • rad na projektima u školama
  • medijske izjave
  • komunikaciju putem društvenih mreža
  • multimedijalno dokumentiranje svih aktivnosti
  • prezentaciju gotovih projekata nastavničkom vijeću/drugim učenicima
  • prezentaciju gotovih projekata na raznim strukovnim gostovanjima i terenskim nastavama škola u drugim gradovima Hrvatske
  • završnu prezentaciju gotovih proizvoda.

Krajnji cilj projekta je edukacija mladih kroz edukaciju izvanškolskih programa, razvijanje poduzetničkog duha i stvaranje pozitivnih stavova prema kulturi i turizmu uz jačanje socijalnih i komunikacijskih vještina i primjenu stečenih znanja i vještina u školi.

Učenici naše škole su odabrali naziv „Metalno srce Zagreba“ kao glavnu ideju projekta jer tijekom školovanja prolaze razne faze strojne obrade metala i uz dugu povijest škole rado će pokazati kako od obične metalne ploče nastaje suvenir sa Zagrebom u srcu.

Život uz rijeku, izvore vode, Viktorijini zdenci i fontane  u gradu kao mjesta susreta koji život znače tema su istraživačkog tima instalatera grijanja i klimatizacije.

Tim učenika budućih automehaničara rado će istražiti o trkalištima automobila, povijesti automobilizma u Zagrebu i modernoj ponudi street race utrka u gradu Zagrebu.

Mlade ljude privlači ulična umjetnost: grafiti, murali, oslikana pročelja zgrada, pothodnika i dio naših učenika će  o tome istražiti i za nas dokumentirati po njima najzanimljivije u turističkoj ponudi grada.

Zagreb nudi za odmor nakon užurbanog tjedna prekrasne perivoje, parkove, Medvednicu i ta zelena, ekološka komponenta je predmet istraživanja naših učenika.