2011. je Međunarodna godina šuma

Autor: Tanja Novak Pavić, 26. 9. 2011.

Upravo je naša mala zemlja Hrvatska još 2006. godine pokrenula pred Ujedinjenim narodima proceduru za proglašenje 2011. godine Međunarodnom godinom šuma. Tom gestom se nastojalo ukazati na visoku razinu poštovanja prema šumskim ekosustavima i njihovoj važnosti za opstanak planete.

Šume i šumska zemljišta dobra su od interesa za Republiku Hrvatsku. Šume reguliraju lokalne, regionalne i globalne klimatske prilike, štite tlo od erozije, reguliraju slivna područja i lokalne hidrološke sustave, a značajno utječu i na kvalitetu zraka i voda. Šume su, od svih kopnenih ekosustava najbogatiji spremnik biološke raznolikosti. Šume u Republici Hrvatskoj ispunjavaju gospodarsku, ekološku i društvenu funkciju, također, šumski ekosustavi utječu na ljepotu krajobraza, a imaju i veliki značaj u kulturnom smislu.  Načini na koji se šumama gospodari, značajno utječu na kvalitetu okoliša i u konačnici na zdravlje i dobrobit ljudi.

Šume Republike Hrvatske su međunarodno priznate zbog svoje velike biološke raznolikosti i činjenice da je 95% šumskog područja prirodnog sastava, a što je rezultat duge šumarske tradicije održivog gospodarenja.

Ukupna površina šuma i šumskoga zemljišta u Republici Hrvatskoj iznosi 2 688 687 ha te čini 47,5 % kopnene površine države.
Sukladno Zakonu o šumama šume prema namjeni mogu biti gospodarske, zaštitne i šume s posebnom namjenom. Gospodarske šume se, uz očuvanje i unapređenje njihovih općekorisnih funkcija, koriste za proizvodnju šumskih proizvoda. Zaštitne šume prvenstveno služe za zaštitu zemljišta, voda, naselja, objekata i druge imovine. Šume posebnih namjena su šume za proizvodnju šumskoga sjemena, šume unutar zaštićenih područja ili prirodnih vrijednosti te šume namijenjene znanstvenim istraživanjima, nastavi, potrebama obrane Republike Hrvatske te potrebama utvrđenim posebnim propisima.

O MEĐUNARODNOJ GODINI ŠUMA

Forum za šume Ujedinjenih naroda (UNFF) međunarodna je organizacija koju čne sve države članice UN-a i specijalizirane agencije. UNFF je krovna međunarodna organizacija u šumarskoj struci koja određuje smjer šumarstva na globalnoj razini. Dio je novog međunarodnog dogovora o šumama sa zadatkom uspostave globalnog održivog gospodarenja šuma te razvoja kriterija i pokazatelja održivog gospodarenja šuma na nacionalnoj, regionalnoj i međunarodnoj razini.  Redovna zasjedanja održava u sjedištu UN-a svake dvije godine.

Republika Hrvatska je od samih početaka aktivno uključena u rad UNFF-a. U svrhu pojačavanja napora koji će promovirati održivo gospodarenje šumama te njihov razvoj i  očuvanje diljem svijeta,  Republika Hrvatska je svojom inicijativom na 5. zasjedanju UNFF-a u svibnju 2005. godine, pokrenula proceduru za proglašenje 2011. godine Međunarodnom godinom šuma, nastojeći tom gestom ukazati na visoku razinu poštovanja prema šumskim ekosustavima i njihovoj važnosti za opstanak planete. Tijekom svog 6. zasjedanja, a slijedom inicijative koju je pokrenula RH, u veljači 2006. godine, UNFF je izglasao prijedlog da se putem Ekonomsko-socijalnog vijeća Ujedinjenih naroda pozove Generalna skupština UN-a za proglašenje 2011. godine Međunarodne godine šuma.

Rezolucijom Generalne skupštine UN-a od 20. prosinca 2006. godine proglašena je  2011. godina Međunarodnom godinom šuma.

Sve države članice pozivaju se da tijekom 2011. godine na međunarodnoj i nacionalnoj razini sudjeluju i organiziraju niz događanja i aktivnosti kojima bi se obilježila  Međunarodna godina šuma, a sve zajedno s ciljem širenja svijesti i edukacije javnosti o dobrobiti koje šumski ekosustavi daju cijelom planetu te svim segmentima čovjekova života. Prilikom obilježavanja Međunarodne godine šuma veliki naglasak se mora dati održivom gospodarenju šumama kao potrebnom temelju svih ljudskih aktivnosti.

Tekst preuzet sa stranica Ministarstva regionalnog razvoja šumarstva i vodnoga gospodarstva: http://www.mrrsvg.hr/default.aspx?id=707