Sudjelovanje Industrijske strojarske škole u Europskom tjednu mobilnosti 2021.

Autor: Kristinka Lemaić, 26. 9. 2021.

Godišnja tema Europskog tjedna mobilnosti u 2021. godini je „Održiva mobilnost za zdraviji život!“ pod sloganom "Krećimo se održivo! Ostanimo zdravi!" Odabir ovogodišnje teme nadovezuje se na nedaće koje su pogodile Europu i svijet zbog pandemije uzrokovane bolešću COVID- 19. Tema se također odnosi na prilike za promjene koje su u Europi i svijetu proizašle iz ove nezabilježene zdravstvene krize. Na poziv mr. sc. Andreje Marcetic vanjske suradnice Vijeća Gradske četvrti Gornja Dubrava, Zvjezdane Žuglić vijećnice Vijeća Gradske četvrti Gornja Dubrava i Agate Smoljan voditeljice Županijskog stručnog vijeća za Građanski odgoj i obrazovanje Agencije za odgoj i obrazovanje, učenici i nastavnici Industrijske strojarske škole uključili su se u obilježavanje Europskog tjedna mobilnosti.

Online projekt Dubrava Sustain Ability Fest pripremao se i održavao od 16. do 22. rujna 2021. u okviru Europskog tjedna mobilnosti 2021. te su se u projekt uključili brojni vrtići, škole, učenički domovi i domovi za starije osobe. Učenici i nastavnici Industrijske strojarske škole (ISŠ) u online projekt uključili su se snimanjem video sadržaja prikaza vježbi  koje su odličan način da se preveniraju posljedice dugotrajnog sjedenja za računalom koje je bilo, i još uvijek jest, izazovna stvarnost učenika i nastavnika u B i C modelu nastave.

Osim u nastavi na daljinu opće je poznato da je računalo neizbježno u našem svakodnevnom životu. Njime se koristimo u svrhu zabave, za obavljanje različitih poslova, učenje, istraživanje i traženje novih informacija. U današnje vrijeme sve veći broj ljudi služi se računalom jer nam ono omogućuje lakše, brže i efikasnije obavljanje poslova, pretraživanje te informiranje. Također  je očito kako u današnje vrijeme ne postoji dobna granica korištenja računala.  Koriste ga djeca predškolske dobi, a isto tako i osobe starije životne dobi. Iako su njihovi interesi različiti, posljedice rada za računalom iste su: bol u vratu, leđima, laktovima i ručnim zglobovima većini nas je poznata, no često smo samo djelomično osviješteni da do toga dolazi, između ostalog, zbog nepovoljnih ergonomskih i organizacijskih uvjeta rada za računalom te dugotrajnog sjedenja za računalom. Stara narodna izreka kaže: „Bolje spriječiti nego liječiti!“ pa su učenici 2.g  i prof. Tomislav Bešlić priredili video prikaz vježbi primjenom kojih se može olakšati rad na računalu.

Video sadržaj uključuje:

• vježbe istezanja šake i prstiju
  • vježbe istezanja vrata,
  • vježbe za mobilnost leđa
  • vježbe skokova s raznoženjem i odručenjem (Jumping Jacks).

O zaštiti na radu pri radu s računalom učenici prvih razreda ISŠ-a uče na satima zaštite na radu u okviru Praktične nastave, a o utjecaju korištenja IKT-a na mentalno zdravlje govori se i u nastavi Etike pa će ova međupredmetna suradnja zasigurno doprinijeti povećanju kvalitete nastave. Svakodnevno vježbajući na način koji su u videu pokazali učenici i prof. Tomislav Bešlić, ne samo da se može olakšati rad na računalu, već se može i razgibati te na jednostavan način pozitivno djelovati na tjelesno i mentalno zdravlje i doprinijeti boljem cjelokupnom zdravstvenom stanju organizma.

Kako bi se popularizirala i promovirala važnost vježbanja i kretanja, video sadržaj ISŠ-a i ostali video sadržaji sudionika online projekta Dubrava Sustain Ability Fest, bit će prikazani 27. rujna 2021. na stručnom skupu Županijskog stručnog vijeća građanskog odgoja i obrazovanja Agencije za  odgoj i obrazovanje.

Ukupno: 5192024

« Prosinac 2021 »