Pripreme za provedbu mobilnosti učenika ISŠ-a u okviru projekta Erasmus +

Autor: Kristinka Lemaić, 11. 11. 2018.

Agencija za mobilnost i programe EU odobrila je Školi projekt COVET „Competitive VET  for learners and teachers“ s ciljem stjecanja iskustava međunarodne prakse i osnaživanja stručnih i osobnih kompetencija naših učenika i nastavnika. S obzirom na to da se datum polaska u Francusku, za naše učenike u zanimanju CNC operater i nastavnicu Katarinu Knežević, sve više bliži i pripreme su u punom jeku, učenici užurbano usavršavaju poznavanje engleskog jezika i pripremaju se stručnu praksu u gradu Toulouseu koju realiziramo u suradnji s partnerom CFAI Midi Pyrenees (Centar za obuku tehnoloških industrija). Predstavnici CFAI Midi Pyreneesa iz grada Toulousea u Francuskoj, gospodin Zdravko Cerovečki i gospodin Marcel Vannson, u ponedjeljak 5. studenog 2018. godine posjetili su Industrijsku strojarsku školu i, zajedno s ravnateljem Nenadom Pavlinićem, nastavnicima Škole i učenicima koji će sudjelovati u mobilnosti, obišli su odjele Školske radionice. U utorak 6. studenog 2018. godine predstavnici CFAI Midi Pyrenees, u organizaciji naše Škole i u pratnji ravnatelja i natavnika Škole posjetili su tvrtku Yazaki. Gospodin Zdravko Cerovečki i gospodin Marcel Vannson uvjerili su se da je tvrtka Yazaki vodeći svjetski proizvođač električnih i elektroničkih komponenti za automobilsku industriju kojima opskrbljuje sve velike proizvođače automobila u svijetu. Ljubaznošću domaćina, naši gosti iz Francuske imali su priliku vidjeti sve etape proizvodnje počevši od modeliranja i konstruiranja pa sve do same izrade, kontrole i testiranja kabelskih setova koji se ugrađuju u automobile. Gosti iz Francuske obišli su i jednu od lokacija Grupe Končar čija je  temeljna djelatnost proizvodnja opreme i postrojenja za proizvodnju, prijenos i distribuciju električne energije, kao i opreme za primjenu u području transporta i industrije. Cilj posjeta predstavnika CFAI Midi Pyreneesa, nije bio samo uspoređivanje obrazovne prakse Francuske i Hrvatske, već i dogovor o daljnjem razvoju suradnje kako bi učenici iz Francuske dobili priliku usavršiti praktična znanja i vještine u našoj Školi, ali i u tvrtkama u kojima učenici Škole, osim što obavljaju Praktičnu nastavu, pronađu i svoje mjesto u svijetu rada kao što je to slučaj u tvrtkama Yazaki i Končar.