Naša škola u novom CARNet-ovom pilot projektu e-Škole

Autor: TANJA Novak Pavić, 2. 3. 2017.

Hrvatska akademska mreža CARNet je nakon objavljenog javnog poziva izabrala našu i još ukupno 139 osnovnih i srednjih škola iz Republike Hrvatske za sudjelovanje u novom pilot projektu. To je veliki uspjeh i dobitak za našu, a i sve druge izabrane škole, koje će se u 2017. godini uključiti u sve projektne aktivnosti pilot projekta e-Škole pod nazivom: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola.

Opremanje naše škole informacijsko - komunikacijskom tehnologijom već je započelo, kao što je i započelo organizirano i sustavno educiranje naših djelatnika putem seminara, radionica i webinara.

Cilj ovog pilot projekta je uspostaviti sustav kojim će se podići razina digitalne zrelosti hrvatskih škola, kroz razvoj digitalnih kompetencija nastavnog i nenastavnog osoblja, razvoj digitalnog sadržaja, opremanje škola IKT opremom, provedbu potrebnih infrastrukturnih radova vezanih za pristup Internetu te kroz razvoj usluga za transparentno poslovanje škola i kvalitetno upravljanje nastavnim procesom.

Pilot projekt poslužit će za testiranje organizacijskih, tehnoloških i obrazovnih pretpostavki uvođenja IKT-a u obrazovne procese, stoga će škole uključene u pilot projekt biti u prigodi prilagoditi načine učenja i poučavanja novom informatiziranom okolišu s ciljem uporabe suvremenih metoda i alata u nastavi, kao i lakšeg praćenja napredovanja učenika.

Od škola odabranih za uključivanje u Pilot projekt očekuje se visoka predanost projektu, spremnost nastavnog i nenastavnog osoblja na trajno usavršavanje, sudjelovanje u dugoročnim istraživanjima o korištenja IKT-a u nastavi i poslovanju te spremnost ravnatelja da svojim zaposlenicima osigura optimalnu podršku u provedbi zadataka koje ovakva vrst cjelovitog projekta stavlja pred njih. Zauzvrat, sudjelovanje u projektu omogućit će školama opremanje i rad s najsuvremenijim tehnologijama, između ostalog i kroz sljedeće aspekte:

Nastavnicima će omogućiti primjenu suvremenih metoda i alata u učenju i poučavanju uključujući i primjenu digitalnih obrazovnih sadržaja, a stručnom osoblju dodatne mogućnosti praćenja napretka učenika te sukladno tome razvoj individualnog pristupa svakom učeniku ovisno o njegovim/njezinim potencijalima;

Učenicima će omogućiti susret s privlačnim digitalnim obrazovnim sadržajima, praćenje vlastitog napretka, učenje kroz zabavu i povećanje motivacije, a roditeljima aktivnije sudjelovanje u razvoju vlastitog djeteta i komunikaciji sa školom;

Upravljačkom i administrativnom osoblju škole i osnivača omogućit će korištenje ciljano razvijenih e-usluga, usklađenih s potrebama škola i administrativnim zahtjevima upravljanja školom, pojednostavljenu komunikaciju i razmjenu informacija s osnivačima.

« Rujan 2021 »

25.09.2020. 08:13
Digitalne potvrde za učenike
Dragi učenici i poštovani roditelji! Na poveznici https://potvrde.skole.hr/login prijavljujete se svojim AAI@EduHr elektroničkim identitetom (učenici) ili svojim pristupnim podacima sustavu e-Građani (preko Fine ili bankovnih tokena, najmanje treće razine - roditelji) te možete ispisati digitalnu potvrdu o školovanju. U padajućem izborniku moguće je odabrati svrhu potvrde. Potvrde koje su izdane putem tog sustava zamjenjuju u potpunosti potvrde iz škole u svim pravnim poslovima te više nije potrebno dolaziti po potvrde u školsku referadu. Potvrde se mogu spremiti na računalo, slati ili ispisivati, ovisno o potrebama. Sustav za izdavanje potvrda  podatke o učenicima preuzima iz baze podataka e-Matice u kojoj su svi učenici.

01.09.2021. 11:06
Produljenje ili izrada pretplatnih karata za učenike
Dragi roditelji i učenici, na web stranici ZET-a; https://www.zet.hr/aktualnosti/vijesti/produljenje-ili-izrada-pretplatnih-karata-za-ucenike-i-studente/499  nalaze se detaljne upute za izradu ili produljenje besplatnih karata za učenike. Za učenike će od 2. rujna bit omogućeno i znatno jednostavnije produljenje postojećih Pretplatnih karata za javni gradski prijevoz, koje će se moći obaviti na svim prodajnim mjestima ZET-a, kao i kioscima ugovornih partnera (Tisak i iNovine). Zbog navedenoga, nije potrebno da učenici u školi potvrđuju produljenje ili izradu nove pretplatne karte.

22.07.2021. 10:14
eTwinning projekt Pokvareni telefon
Tijekom eTwinning projekta Pokvareni telefon, namijenjenog učenicima srednjih strukovnih škola, 30 učenika i 5 nastavnica naše škole sudjelovalo je u različitim projektnim aktivnostima. Osim naše škole u projektu su sudjelovale i strukovne škole iz Bedekovčine, Sarajeva i Varaždina. Učenici su se bavili temom medijske pismenosti i dezinformacija kroz igranje pokvarenog telefona, istraživanje tematike, pisanje lažnih članka i poruka, izradu stripova, izradu logo oznaka, avatara i dr.  Cilj projekta bio je unaprijediti vještinu komunikacije na hrvatskom jeziku, povećati odgovornost, uvidjeti vrijednost timskoga rada i suradnje, razviti kreativnost, poboljšati digitalnu pismenost kroz korištenje različitih digitalnih alata, unaprijediti istraživanje online stručne literature, osnažiti rješavanje problema, poboljšati kreiranje digitalnih materijala. Naši su učenici aktivno sudjelovali na nekoliko online sastanaka te uspješno surađivali u timskom radu s učenicima drugih škola.  Rezultat projekta su muzej lažnih vijesti, posteri, kvizovi, prezentacije, strip, e-novine i e-knjiga.  Nastavnice koje su provodile projekt: Josipa Zelić, Vanja Jug, Karmen Mott Bingula i stručne suradnice Sara Novak i Tanja Dumbović. U nastavku možete pogledati e-knjigu.