Maturanti na Interliberu

Autor: Tanja Novak Pavić, 25. 11. 2014.

Tek što se robotić Philae dva dana ranije zakačio harpunima za komet 67P, udaljen od Zemlje 6,4 milijarde kilometara, evo i nas – maturanata III.B razreda s profesoricom hrvatskoga jezika Edinom Smajlagić, u petak 14. studenog, na Interliberu Zagrebačkog velesajma, ali u Gutenbergovoj dobroj, staroj galaksiji. Lander Philae, koga su znanstvenici skloni literaturi već prozvali Mali Princ, zaglavio je, istina, u sjeni neke stijene, gdje ne može upijati sunčevu svjetlost; njegov je desetogodišnji let do kometa 67P/Čurjumov-Gerasimenko (lansiran je 2004. od Europske svemirske agencije - ESA) i bez analiza tla koje je trebao obaviti - spektakularan, najavljuje novo doba... A nama pitanje: koliko čitamo?

Podvizima su se ove godine na Sajmu knjiga – Interliberu – nametnula u ovom našem dobu svjetske i hrvatske opće oskudice, pa i tiskarske, izdanja poput prijevoda globalnog bestselera: „Kapital u 21. stoljeću“, vodećeg europskog socijaliste i ekonomskog francuskog futuriste, Thomasa Pikettya. Također i „Kronotop hrvatskog performansa: od Travelera do danas“, autorice Suzane Marjanić. Zapazili smo i drugo kolo književne ostavštine nobelovca Ive Andrića, te četvrto kolo djelâ Ivana Aralice. Dojmljive su i majstorske ilustracije akademskog kipara Vatroslava Kuliša lirske trilogije književnika Slobodana Novaka. Pozornost nam je privukao i „Prvi egiptološki priručnik i udžbenik na hrvatskom jeziku“, a posebno „Hrvatski jezični savjeti“, koji je napisala grupa jezikoslovaca koje predvodi Sandra Ham. Riječ je o na Facebookovim stranicama objavljenih jezičnih savjeta pa potom i tiskanih u časopisu „Jezik“, kompiliranih s građom iz jezične radijske emisije „Eci, peci – reci“ (Radio Osijek)!

Najavljen je na Interliberu i skori, prosinački, izlazak iz tiska „Velikog rječnika hrvatskog standardnog jezika“ akademika Radoslava Katičića. Recenzenti taj rječnik stavljaju, po razini prezentiranog hrvatskog jezičnog standarda, uz bok svjetskih leksikografskih poduhvata.

Nakon našeg „preleta“ Sajma knjiga možemo strukovnjacima – strojarima i metalcima, a i drugima u Industrijskoj strojarskoj školi - prenijeti da su izdavači ove jeseni ponudili podosta zanimljivih izdanja i za njih. Među njima naglašavamo: „Rječnik za područje strojarstva i tehnike“, „Mehaniku i statiku“. Zanimljiva izdanja namijenjena su i psiholozima, informatičarima, a i marketinškim stručnjacima i menadžerima. Učiteljima i nastavnicima dobro će doći knjiga „Čitanje: poučavanje i učenje“ Karola Visinka koja nudi i niz primjera pristupa nekim od nastavnih tema i poticaje na usvajanje jezično-komunikacijskih kompetencija učenika.

Knjige su izdavači ovogodišnjeg Interlibera učinili dostupnim i pre/niskim cijenama. Tako se, primjerice, u dvije knjige objavljena „Ana Karenjina“  klasika Lava Nikolajeviča Tolstoja  mogla kupiti za tek 20 kn.

U jednom od paviljona Zagrebačkog velesajma tog smo petka, 14. studenog, mogli vidjeti i najsuvremenija tehnička „rješenja“ glazbala. Elektroničku, školsku opremu i učila, na žalost, nismo, budući da je ulaz u taj dio Sajma koštao 70 kn.Tu su i nama, kao istraživaču svemira – robotu Philaeu, zakazale „baterije“... Doskora, vjerujemo. Edina Smajlagić