IZLET KROZ POVIJEST GORNJEG GRADA

Autor: Administrator , 10. 6. 2013.

Učenice Ana Jurić i Adeljina Gashi napisale su referate o Trgu Sv. Marka i Kamenitim vratima, pa smo odlučili uputiti se prema Gornjem gradu i prezentirati referate na mjestima o kojima su učenice pisale. Kako je prošao izlet, što smo sve vidjele i naučile te kako nam je bilo, napisala je Adeljina.

Bok ljudi!

Ove godine dobili smo priliku napisati referat iz povijest kako bi poboljšali ocjenu, ja sam odabrala temu o crkvi Sv. Marka. Uz bolju ocjenu, dobili smo i izlet na Gornji Grad. Dana 8. lipnja u 10,40 h našli smo se na Trgu bana Josipa Jelačića i krenuli smo u razgledavanje.

Prvo smo posjetili Zagrebačku katedralu i saznali zanimljive informacije. Katedrala je izvana duga 80 metara, široka 50 metara, dok je visina tornja 105 metara i može primiti više od 5000 ljudi. Sa desne strane katedrale, prema sjeveru, nalazi se stari sat s tornja katedrale.  Katedralu smo razgledali i iznutra, posebno su nas se dojmile slike, pismo na glagoljici i prelijepi prozori. Također smo vidjele sarkofag Alojzija Stepinca i velike orgulje koje se nalaze na katu iznad ulaza u katedralu.

Nakon obilaska najveće hrvatske katedrale krenuli smo prema Kamenitim vratima. Kod Kamenitih vrata nam je Ana ispričala o povijesti vrata, koja su jedan od najbolje očuvanih spomenika grada Zagreba. Vidjeli smo kapelicu Majke Božje od Kamenitih vrata koja je sagrađena nakon velikog požara 1731. godine u kojem je slika Majke Božje ostala neoštećena. Od tridesetih godina dvadesetog stoljeća vjernici se dolaze moliti na Kamenita vrata, a do sedamdesetih postavljaju i pločice zahvale Majci Božjoj. Na zapadnom pročelju Kamenitih vrata vidjeli smo i kip Dore Krupićeve, lika iz Šenoinog romana "Zlatarevo zlato".

Nakon upoznavanja povijesti Kamenitih vrata uputili smo se prema Trgu Sv. Marka, gdje sam ja ispričala o trgu i crkvi Sv. Marka. Saznali smo da se na lijevoj strani krova nalazi hrvatski grb, a s desne stari zagrebački grb. Oko crkve se nalaze sjedišta Hrvatskog sabora, Vlada Republike Hrvatske, Ustavnog suda i skupštine Grada Zagreba.

Zatim krećemo prema kuli Lotrščak, u njoj je smješten Grički top, koji svaki dan pucnjem označava podne. Popeli smo se na vidikovac kule gdje smo s visine od 25 metara uživali u pogledu na gotovo cijeli grad. Odmah smo izvadili mobilne telefone i uslikali dvije, tri slike za uspomenu. Silazeći s vidikovca ljubazan zaposlenik kule ponudio se da nas uslika pored Gričkog topa, što smo, naravno, objeručke prihvatile.

Poslije razgledavanja kule Lotršćak krenule smo prema Muzeju grada Zagreba ali smo začuli vojnike Počasne satnije Kravat pukovnije, te smo potrčali za njima. U ceremoniji sudjeluje cijeli postroj od 12 vojnika te konji, nakon čega se postavlja straža na Markov trg (bočni ulaz u Markovu crkvu), Trg ban Jelačića i Gospin kip na Kaptolu.

Nakon ceremonije uputili smo se prema Cvjetnom trgu kako bi se tamo osvježile sladoledom. Nakon osvježenja bile smo spremne za još zabave, pa smo se uputile na Međunarodni ulični festival "CEST IS D BEST". Pogledali smo priredbe na Cvjetnom trgu i na križanju Bogovićeve i Gajeve ulice te smo se na kraju zaustavile na Trgu bana Josipa Jelačića. Tamo je svoju točku pripremio žongler porijeklom iz Australije koji sada živi u Hrvatskoj. Pričao je na hrvatskom i engleskom jeziku i bio je sav u leopardovom uzorku, čak mu je i frizura bila takva. Bio je jako zanimljiv, pa smo se smjestili i uživali u točkama. Tako je prošla ta lijepa subota. Bilo je jako zabavno i nadam se da će biti još tako lijepih trenutaka i izleta.

Pozdrav !